Ο Ηρακλής πήρε το πρώτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην πρεμιέρα της Basket League το βράδυ του Σαββάτου (24/10), επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 75-57.

Ο αγώνας στο Ιβανώφειο για την 1η αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος, είχε έναν και ξεκάθαρο πρωταγωνιστή, τον Ηρακλή!

Πολύ πιο έτοιμος, πιο πλήρης, πιο αποφασιστικός στα βασικότερα κομμάτια του αγώνα, ο Ηρακλής κυριάρχησε στον αγώνα επί του ΠΑΟΚ, στον οποίο απλώς επέτρεψε να κερδίσει ένα δεκάλεπτο, το δεύτερο.

Ήταν βέβαια αυτό που έδωσε μια οσμή ντέρμπι, καθώς από το 25-9 της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ μείωσε 37-32 στο ημίχρονο κι άφησε υποσχέσεις.

Ο Ηρακλής είχε φτάσει νωρίς στο +21, 32-11, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με 13-0 σερί για να μπει πάλι στο παιχνίδι.

Όμως, καθώς ο Ηρακλής επανέφερε το δικό του ρυθμό, κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ τον αντίπαλό του και στο τέλος της τρίτης περιόδου, τελείωσε τον αγώνα.

Με το σκορ στο 49-40 μετά από 26:09 αγώνα, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έτρεξε ένα σερί 10 αναπάντητων πόντων και η τρίτη περίοδος τελείωσε με 59-40.

Τίποτε δεν θα μπορούσε πλέον να αλλάξει στο παρκέ, όπου ο Ηρακλής νίκησε με τελικό σκορ 75-57.

Οι γηπεδούχοι σούταραν πολύ καλύτερα σε όλες τις κατηγορίες, κέρδισαν τα ριμπάουντ, κι έδωσαν περισσότερες ασίστ.

Ο ΠΑΟΚ είχε 16/54 σουτ (!), δυσκολεύτηκε να βρει σκορ, στη ρακέτα του Ηρακλή δεν πλησίαζε εύκολα, οπότε ήρθε ως εκ του φυσιολογικού η πρώτη του ήττα.

Ο Βασίλης Καββαδάς είχε 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 block, ενώ από 13 πόντους για τον Ηρακλή είχαν και οι Μάικλ Μουρ, Σκοτ Σαγκς.

Ο Ολίβιερ Χάνλαν έμεινε στους 5 πόντους με 1/8 σουτ!

Για την ομάδα του Κώστα Μέξα, μοναδικός διψήφιος σκόρερ ήταν ο Ζερμέιν Λοβ με 16 πόντους, αλλά με 4/14 σουτ και 6/6 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57

Το photo album του Ηρακλής-ΠΑΟΚ 75-57 (gallery)

BASKET LEAGUE: Το πρόγραμμα