Μπαρτσελόνα

Σε έναν δραματικό αγώνα όπως εξελίχθηκε, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey επικρατώντας της Τενερίφης με 92-86, το βράδυ του Σαββάτου (16/02) στη Μαδρίτη.

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Τενερίφη, η οποία είναι προσεχής αντίπαλος του Προμηθέα Πάτρας στους “16” του Basketball Champions League, έδειξε ότι έχει φτάσει στα ημιτελικά για να παλέψει με κάθε δύναμη να πάρει την πρόκριση.

Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 12 πόντους (41-29) διαφορά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και μπήκε στην τρίτη περίοδο με την ίδια όρεξη και θέληση.

Εκεί ήταν που ο προπονητής της Τενερίφης, Τσους Βιντορέτα, ήταν πλήρως απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του. Έτσι, γύρισε την καρέκλα του και αντί να κοιτάζει την εξέλιξη του αγώνα γύρισε προς … τους φιλάθλους που βρίσκονταν στο WiZink Center.

Δείτε την εκπληκτική του αντίδραση στο παρακάτω video:

Στην τελευταία περίοδο, μπορεί η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να είχε το πάνω χέρι για τη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά στα τελευταία λεπτά η Τενερίφη προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Έτσι με 20.9 δευτερόλεπτα να μένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και το σκορ στο 87-83 υπέρ της Μπαρτσελόνα, ο Νίκο Μπρουσίνο φαίνεται να κλέβει καθαρά την μπάλα από τον Πάου Ρίμπας, με τους διαιτητές να δίνουν φάουλ.

Ο προπονητής της Τενερίφης, έξαλλος και ανύμπορος να αντιδράσει, πέφτει στα γόνατα και χρεώνεται με δεύτερη τεχνική ποινή και αυτόματα με αποβολή!

Τελικά, η Μπαρτσελόνα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey, με τον αντίπαλό της να γίνεται γνωστός αργότερα μέσα στο σβράδυ μετά από τη λήξη του αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαντολόνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-39, 72-52, 92-86