Για πρώτη φορά στα τρία χρόνια του Basketball Champions League ο τίτλος δεν θα καταλήξει στα χέρια του διοργανωτή του Final 4! Το βράδυ της Παρασκευής (3/5) η κάτοχος του πρώτου Champions League, νίκησε με 70-54 την Αντβέρπ στον δεύτερο ημιτελικό και την Κυριακή θα διεκδικήσει το δεύτερό της τρόπαιο, με αντίπαλο στον τελικό την Βίρτους Μπολόνια!

Μπροστά σε 17.289 θεατές (!) στο κλειστό πολλαπλών χρήσεων της Αμβέρσας, η Τενερίφη επιστράτευσε τη σκληρή της άμυνα και κράτησε πολύ χαμηλά τους ταλαντούχους Βέλγους, αναμφίβολα, ομάδα-έκπληξη της φετινής σεζόν στο Basketball Champions League.

Η Αντβέρπ επέστρεψε από το -10 που έχανε στην πρώτη περίοδο και με 19-6 στη δεύτερη περίοδο μείωσε στο 31-26 του ημιχρόνου, ωστόσο, η άμυνα της ομάδας του Τσους Βιντορέτα δεν άφησε τους Βέλγους να ελπίζουν.

Ο Πάρις Λι είχε μόλις 1/9 σουτ και μόνο με κάποιες ασίστ, φάνηκε στο ματς.

Δείτε ορισμένες από τις ασίστ του Πάρις Λι:

Ο Αργεντινός -με ιταλικό διαβατήριο- Νίκολας Μπρουσίνο πέτυχε 17 πόντους με 4/6 τρίποντα για την Τενερίφη και ο αρχηγός της, Χαβιέ Μπεϊράν, πρόσθεσε 14.

Δείτε ένα καλάθι του Χαβιέ Μπεϊράν με την παλιά καλή ραβέρσα που δίδαξε ο μυθικός Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ!

Ο Τάιλερ Καλινόσκι με τον Τέιτ, πέτυχαν από 13 πόντους για την Αντβέρπ που είχε 5/22 τρίποντα.

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων:

Ο τελικός του Basketball Champions League μεταξύ Τενερίφης-Βίρτους Μπολόνια διεξάγεται την Κυριακή (5/5) στις 19:00.