Κύμη-ΠΑΟΚ

Στον μεγάλο τελικό Κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει την Κυριακή (17/02) στα Δύο Αοράκια Ηρακλείου, προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ! Επικράτησε στη Χαλκίδα της Κύμης με 72-61 και θα δώσει το παρών σε τελικό για πρώτη φορά έπειτα από 20 χρόνια! Ο τελικός της Κυριακής θα είναι ο 8ος στην ιστορία του ΠΑΟΚ, που μετράει τρεις κατακτήσεις τροπαίων στο θεσμό!

Ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μισό του αγώνα κι έβαλε τις βάσεις για να χτίσει μια σημαντική διαφορά από την Κύμη, από νωρίς. Με 6/10 τρίποντα από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε 25-8 στο 8:40 και 28-13 στη λήξη του.

Η Κύμη, φάνηκε μουδιασμένη, ενδεχομένως από το “τρακ” της πρωτάρας σε τέτοια φάση του Κυπέλλου, άργησε να βρει αντίδραση και με τον Σκοτ Σαγκς να παίρνει προσπάθειες, απλώς δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να φτάσει πολύ ψηλότερα τη διαφορά. Η μέγιστη τιμή της ήταν οι 18 πόντοι, 14-32 και 24-42 πριν κλείσει το ημίχρονο με 30-44.

Ο Λιούις ήταν ο επιπλέον παίκτης που στάθηκε στο πλευρό του Σαγκς στην τρίτη περίοδο, όπου η ομάδα της Εύβοιας επιχείρησε να ξαναμπεί στο ματς. Για πρώτη φορά μείωσε σε μονοψήφια διαφορά 35-44, αλλά τα πολλά λάθη και οι χαμένες βολές των γηπεδούχων συνέβαλαν ώστε ο ΠΑΟΚ να πάρει ανάσα, να πάει στο +15 58-43, πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 58-46 για τους φιλοξενούμενους.

Η τελευταία περίοδος εμπεριείχε αγωνία, διότι ο μεν ΠΑΟΚ “κόλλησε” επιθετικά για τα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ ταυτόχρονα η τάση του… ρεύματος στο κλειστό της Κανήθου έπεσε δύο φορές για να γίνουν ισάριθμες διακοπές μέχρι να επανέλθει ο φωτισμός! Η Κύμη μείωσε έως τους επτά πόντους, 53-60 με 4:53, έπειτα από αντιαθλητικό του Θοδωρή Ζάρα στον Λιούις και η υποψία για ένα ντέρμπι στα τελευταία λεπτά κυρίευσε το κλειστό της Χαλκίδας!

Το τέλος στο θρίλερ έβαλε ο Αντώνης Κόνιαρης όταν με τρίποντό του, 1:55 για τη λήξη έκανε το 68-56 για τον ΠΑΟΚ! Η Κύμη πλέον δεν προλάβαινε, ήταν ούτως ή άλλως, μετά από τις βολές, άστοχη και στα μακρινά σουτ κι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής!

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 30-44, 46-58, 61-72

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ.