σεζόν

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Βαλένθια, αλλά τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (71-65) και την πρόκριση στον τελικό του Supercopa.

Η Βαλένθια αποδείχθηκε πολύ σκληρό… καρύδι, καθώς δυσκόλεψε την Μπαρτσελόνα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία στο 15-15, αλλά οι “νυχτερίδες” πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στη συνέχεια, με τους παίκτες των δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-32.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς φάνηκε να μην βρίσκει τα πατήματά της, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα της άλλαξε.

Έτσι, οι Καταλανοί έφεραν σε ισορροπία τον αγώνα, καθώς μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 49-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου και μπήκαν στην τελευταία με ενέργεια και αποφασιστικότητα.

Με το παιχνίδι να είναι πολύ κλειστό, 41.9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο Κόρι Χίγκινς έσβησε τις όποιες ελπίδες είχε η Βαλένθια με ένα τρίποντο “μαχαιριά”, το μοναδικό που σημείωσε στον αγώνα, καθώς μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 0/4, στέλνοντας τη διαφορά στο +6 (69-63) για τους “Μπλαουγκράνα”.

Έτσι, η Μπαρτσελόνα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 71-65 και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό του Supercopa, όπου περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από την αναμέτρηση Ρεάλ Μαδρίτης – Φουενλαμπράδα (21/09, 22:00).

Κορυφαίος της Μπαρτσελόνα ήταν ο Κόρι Χίγκινς με 15 πόντους, ενώ θετικός ήταν στο ντεμπούτο του ο Νίκολα Μίροτιτς με 14.

Για τη Βαλένθια πάλευε μόνος του ο Βάνια Μαρίνκοβιτς (στόχος του Ολυμπιακού το καλοκαίρι), ο οποίος τελείωσε τον αγώνα έχοντας 17 πόντους και 5/8 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-32, 49-49, 71-65