Τέλος στο σερί ηττών που έφτασε στις εννέα και έμοιαζε… ατελείωτο έβαλε η Ζελγκίρις Κάουνας την Παρασκευή (27/12) αφού νίκησε την Μπάγερν στο Μόναχο με 98-73!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, είχε να χαρεί μια νίκη από την 1η Νοεμβρίου! Τότε που πέρασε από την Κωνσταντινούπολη με 79-76 επί της Φενέρμπαχτσε!

Έκτοτε, έχασε εννέα συνεχόμενους αγώνες και την πέρασε στη βαθμολογία της Euroleague, ακόμα και η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης!

Σκληρή στην άμυνα, εύστοχη από τα 6.75μ. σε ασυνήθιστο ποσοστό, καθώς πρόκειται για την ομάδα με το χειρότερο ποσοστό στο τρίποντο μετά από 15 αγωνιστικές, η Ζαλγκίρις Κάουνας κράτησε μακριά από το καλάθι της τους Γερμανούς.

allstarbasket.grΕίναι ενδεικτικό πως στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, η Μπάγερν Μονάχου είχε 4/10 δίποντα και μετά από 30 λεπτά 5/14! Κι αν δεν είχε τα 10/21 τρίποντα η απόσταση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από τους 18 πόντους, που ήταν και το προβάδισμα των Λιθουανών σε εκείνο το σημείο.

Ο Κέι Σι Ρίβερς (18π. με 4/6 τριπ.) και ο Αρτούρας Μιλάκνις (19π. με 5/8 τριπ.) ηγήθηκαν για τη Ζαλγκίρις, που αγωνίστηκε δίχως τον Τζοκ Λόντεϊλ!

Ωστόσο ο Ζακ ΛεΝτέι κάλυψε και με το παραπάνω το κενό του κι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε 17 από τους 19 πόντους του!

Ο Τόμας Γουόκαπ δε, έκανε double double με 13 πόντους 11 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-43, 50-68, 73-98