Με το τρίτο break σε ισάριθμους αγώνες της σειράς, η Μπασκόνια πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs στην Ισπανία, κερδίζοντας τη Βαλένθια εκτός έδρας με 76-59 το βράδυ της Δευτέρας!

Όπως και στους δύο πρώτους προημιτελικούς μεταξύ των δύο ομάδων, η νίκη πήγε στη φιλοξενούμενη ομάδα, με την Μπασκόνια να κρατά πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο!

Το επιμέρους σκορ ήταν 23-5 στο Δ’ υπέρ των Βάσκων, ενώ η Βαλένθια είχε σε αυτό το διάστημα 1/9 δίποντα, 0/9 τρίποντα και 3/8 βολές!

Τελείωσε δε τον αγώνα με 3/23 τρίποντα, 15/38 δίποντα, 20/30 βολές.

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν πέτυχε για την Μπασκόνια 19 πόντους, τους 12 στην τελευταία περίοδο, ενώ έδωσε 6 ασίστ.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 16 πόντους κι ο Ρόκας Γκιεντράιτις 10.

Για τη Βαλένθια, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πέτυχε 14 πόντους με 10/12 βολές και 10 είχε ο Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Βαλένθια έχασε τον Μάρτιν Χέρμανσον με σοβαρό τραυματισμό στο αριστερό του γόνατο.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 37-34, 54-53, 59-76

Στους ημιτελικούς των playoffs, η Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπασκόνια είχε νικήσει με 80-79 στη Βαλένθια στον πρώτο αγώνα, κι η Βαλένθια είχε απαντήσει με 89-82 στη Βιτόρια.