Το Περιστέρι bwin προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ στα Δύο Αοράκια, καθώς νίκησε με 77-64 τον ΠΑΟΚ mateco την Πέμπτη, στον δεύτερο προημιτελικό.

Στον ημιτελικό του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, που νωρίτερα λύγισε στην παράταση τον Πανιώνιο με 93-88.

Μάρκους Ντένμον (21π.) και Δημήτρης Μωραΐτης (16π.) έκαναν τη μεγάλη διαφορά επιθετικά, αλλά το Περιστέρι έβαλε τις βάσεις με την άμυνά του, που άφησε πολύ χαμηλά στο σκορ τον ΠΑΟΚ, στερώντας του τη δυνατότητα να μπει στη ρακέτα και να έχει την ισορροπία που θα ήθελε.

Ο Τζέιλεν Ράιλι (19π.) ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, αλλά κορυφαίος ήταν ο Ρένφρο (13π.), που έδωσε μάλιστα 6 ασίστ.

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Περιστερίου επί του ΠΑΟΚ, μετά τις δύο στην κανονική περίοδο της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα και με 3/3 τρίποντα του Τζέιλεν Ράιλι προηγήθηκε με 13-4 μετά από έξι λεπτά αγώνα.

Αν κι άρχισε με 1/14 σουτ, το Περιστέρι είχε 6/7 στο τέλος και με αιχμή τον Δημήτρη Μωραΐτη (9π.) προηγήθηκε στη λήξη του δεκαλέπτου με 17-15, απαντώντας με “το ίδιο νόμισμα”.

Ήταν προφανής η προσπάθεια των δύο ομάδων να μη δώσουν σκορ στον αντίπαλο στη ρακέτα, οι άμυνες στο ζωγραφιστό ήταν σκληρές, αλλά σε αυτόν τον τομέα, ο ΠΑΟΚ είχε μειονέκτημα αφού η δική του επιθετική δράση είναι συνήθως περιορισμένη.

Δείτε το επιθετικό κρεσέντο του Μωραΐτη:

Βέβαια το Περιστέρι βρήκε από την περιφέρεια τον δεύτερο πρωταγωνιστή του, μετά τον Μωραΐτη, αφού ο Μάρκους Ντένμον πέτυχε 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με τη συνδρομή του Χάμερ, κυρίως στο ριμπάουντ, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άρχισε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα. Προηγήθηκε έως και με 11 πόντους, 37-26, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 38-29.

Το άλλο κακό για τον ΠΑΟΚ, ήταν πώς με 32” για την ανάπαυλα ο Ράιλι χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ.

Η άμυνα του Περιστερίου δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να βρει ρυθμό και να επιδιώξει την επιστροφή του στη διεκδίκηση του αγώνα με αξιώσεις, κι όχι μόνο στη ρακέτα, αφού δεν επέτρεψε να φανούν Φράνκε και Χαντς χάρη σε αυτήν, έβρισκε και πιο εύκολους πόντους.

Όσο κι αν πήραν καλούτσικο βαθμό κι οι παίκτες του Λυκογιάννη σε αυτόν τον τομέα, η δράση του Μάρκους Ντένμον αρκούσε στο τρίτο δεκάλεπτο για να συντηρείται η διψήφια διαφορά.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε και τους 10 πόντους της ομάδας του σε 8,5 λεπτά της Γ’ περιόδου και στο τέλος ένα τρίποντο του Μωραΐτη συν δύο πόντοι του Ραντάνοφ είχαν έρθει από άλλα χέρια.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου δε, ο Σπανούλης έδωσε πολλές ανάσες στον Ντένμον κι είδε τον νεοαποκτηθή, Κόουλμαν να φέρνει για δεύτερη φορά στη βραδια τη διαφορά στους 13 πόντους, 60-47, μετά το 44-31 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ πήρε κάποια ριμπάουντ, ο Ρένφρο πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε μόνος του να κουβαλήσει την ομάδα του και να της δώσει κάτι σημαντικό στη ρακέτα.

allstarbasket.gr Μείωσε προσωρινά 62-54, όμως το τάιμ άουτ του Σπανούλη, αφύπνισε ξανά την ομάδα του. Το Περιστέρι έφυγε πάλι, κι έφτασε στο +15, 70-55 με πρωταγωνιστή αυτήν τη φορά τον Μίρο Μπίλαν.

Με τη μεγαλύτερη διαφορά (73-57, +16) στα 2′ για το τέλος, ο ΠΑΟΚ δεν είχε πια χρόνο αντίδρασης.

Το Περιστέρι έκανε το 3 στα 3 επί του ΠΑΟΚ φέτος, μετά τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ προκρίθηκε για τρίτη φορά σε ημιτελικά Κυπέλλου, όπου ποτέ δεν έχει φτάσει σε τελικό!

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64