Ολυμπιακός

Αφού πέταξε τα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα στα σκουπίδια, ο Ολυμπιακός γύρισε πάλι από το -19 αλλά αυτή τη φορά έχασε την ευκαιρία της ανατροπής κι η Νταρουσάφακα επικράτησε 79-75 στη δεύτερη νίκη της στη Euroleague κι έπειτα από σερί 12 ηττών!

Το βράδυ της Πέμπτης (27/12) στην Κωνσταντινούπολη, ο Ολυμπιακός έκανε κακή εμφάνιση, κι η ενέργεια της Νταρουσάφακα που έψαχνε με λύσσα την πρώτη νίκη της από τις… 17 Οκτωβρίου, απόδωσε καρπούς.

Ο Ολυμπιακός θύμισε πολύ τον… Ολυμπιακό κόντρα στο Περιστέρι που βρέθηκε στο -19 αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Με μηδέν σκορ από την περιφέρεια για ένα ημίχρονο, κι εξαφανισμένους από το παιχνίδι του Μιλουτίνοβ -ΛεΝτέι στο δεύτερο μισό, δεν βρήκε ποτέ ισορροπία στο παιχνίδι του.  Στο τέλος προσπάθησε για το μεγάλο come back με τον Στρέλνιεκς, έφτασε στο -2, αλλά την καθοριστική στιγμή οι άμυνες της Νταρουσάφακα και οι επτά καθοριστικοί πόντοι του Ντάγκλας του στοίχησαν. Κι όλα αυτά ενώ στα τελευταία 5:56 ο Βασίλης Σπανούλης έβλεπε τον αγώνα από τον πάγκο.

Ολυμπιακός

Τα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν “φάντασμα” του καλού του εαυτού.

Είχε πετύχει μόλις πέντε καλάθια σε 22 προσπάθειες, κι είχε αφήσει την Νταρουσάφακα να κάνει “πασαρέλα” στη ρακέτα του, μόνο και μόνο επειδή οι Αμερικανοί της επέλεγαν τη γρήγορη εκτέλεση για να πιάσουν την άμυνα απροετοίμαστη.

Για αυτό ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά (31-14!) καθώς ούτε τα επιθετικά του ριμπάουντ εκμεταλλεύτηκε, ούτε παραπάνω κατοχές είχε αφού επέτρεπε ισάριθμες (6) ανανεώσεις επιθέσεων σε αυτό το διάστημα.

Η επιμονή του Ντέιβιντ Μπλατ να παίξει ουσιαστικά μόνο με τους ψηλούς, συμμάζεψε την εικόνα και τη διαφορά στη β’ περίοδο.

Ο ΛεΝτέι πέτυχε 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, 6 ο Μιλουτίνοβ και 2 ο Πρίντεζης για να μειώσει η ελληνική ομάδα στο 42-31 του ημιχρόνου. Διάστημα στο οποίο οι γκαρντ του Ολυμπιακού είχαν όλους κι όλους δύο πόντους με 1/9 σουτ και ο απολογισμός από τα 6.75μ. ήταν 1/11!

Ολυμπιακός

Κι αν η τρίτη περίοδος άρχισε ελπιδοφόρα για τον Ολυμπιακό που μείωσε 42-34, σύντομα τα λάθη και τα κλεψίματα της Νταρουσάφακα τον έφεραν σύντομα στο -19, 58-39 με 5:08 για το φινάλε! Εκεί ο Ολυμπιακός αποφάσισε να γίνει πιο σκληρός στην άμυνα και τα δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς του έδωσαν πάλι ελπίδες επιστροφής.

Τελικά ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 14-2 μέχρι το 30 και από το 58-39 μείωσε στο 60-53 με τον Στρέλνιεκς να έχει πετύχει 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα!

Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού είχαν πάρει πια την “μπαγκέτα” από τα χέρια των ψηλών και προσπαθούσαν να ροκανίσουν τη διαφορά. Μιλουτίνοβ και ΛεΝτέι έβαλαν όλους κι όλους 2 πόντους στο δεύτερο μισό!

Η Νταρουσάφακα όμως είχε πολλά περισσότερα αποθέματα ενέργειας κι αυτό φαινόταν στην άμυνά της. Κλεψίματα, κοψίματα, πίεση στην μπάλα που οδηγούσε τον Ολυμπιακό σε λάθη, ακόμα και στα κομμάτια του παιχνιδιού που ήταν θετικός και μείωνε τη διαφορά.

Ο Στρέλνιεκς ήταν ζεστός και με 4 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο (όπου πέτυχε και τους 15 πόντους του) έβαλε τον Ολυμπιακό στο κόλπο μειώνοντας έως και στους 3 πόντους, 72-69 και μετά στους 2, 76-74 με 15” για το τέλος.

Ο Τόνι Ντάγκλας  που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στη Euroleague πέτυχε και τους επτά τελευταίους πόντους της ομάδας του, και το ζευγάρι βολών του στα 7 δεύτερα για το 79-75 απέβη καθοριστικό για τη δεύτερη νίκη της Νταρουσάφακα στη διοργάνωση και την 6η ήττα του Ολυμπιακού που έκλεισε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου με 9-6.