Με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 79-73 στον μικρό τελικό του Super Cup, το απόγευμα της Πέμπτης (24/09) στο κλειστό του Περιστερίου.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ξέφυγε στην τελευταία περίοδο, όταν άρχισε το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-2 και από το ισόπαλο 59-59 της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 71-61.

Η ΑΕΚ απείλησε κυρίως με τον Κιθ Λάνγκφορντ που πέτυχε πέντε πόντους από βολές, μείωσε στο 73-76 αλλά τον νικητή έκρινε το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου στα 15 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Νωρίτερα η ΑΕΚ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ του Νίκου Ζήση σε σκριν στον Χάουαρντ Σαντ Ρος.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε 12 από τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 21 πόντους 914 στο πρώτο μέρος), ενώ ο Μάρκους Φόστερ πέτυχε 10.

Για την ΑΕΚ ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε με 20 πόντους, από 12 είχαν Ματσιούλις και Μορέιρα και 11 ο Λοτζέσκι.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την ΑΕΚ: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79