Το 10/10 ”σβηστά” έκανε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (10-0) απέναντι στον Ήφαιστο (5-5) με σκορ 87-74. Με λίγο κόσμο στο πλευρό τους, οι ”πράσινοι” είδαν το σερί των αγώνων με 100+ πόντους να σταματάει στους έξι κόντρα στην πιο αξιόμαχη (σε διάρκεια) ομάδα που πέρασε, φέτος, από το ΟΑΚΑ για την EKO Basket League.

Ο Ρικ Πιτίνο δεν είχε στη διάθεση του τον Γιώργο Παπαγιάννη λόγω του ελαφρούς διαστρέμματος που τον ταλαιπωρεί, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν στη δωδεκάδα, αλλά προφυλάχθηκε για λόγους ξεκούρασης. Κάτι που προσπάθησαν να κάνουν με όλους, εκτός του Γουέσλι Τζόνσον που αγωνίστηκε για 37:36, κάνοντας πολλή δουλειά. Την Παρασκευή (13/12) ακολουθεί η δύσκολη έξοδος στη Βαρκελώνη με την ”Μπάρτσα”.

Ο Τόμας σημείωσε 16 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού.  Ακολούθησαν ο Ράις με 14π., ενώ ο Τζόνσον είχε 11π. (3/4 τριπ.) και 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 τάπα. Πλην του Παπαδάκη, σκόραραν όλοι, μοίρασαν 19 ασίστ, όμως υπέπεσαν σε 20 λάθη, με τους Καλάθη, Φριντέτ και Τόμας να έχουν από τρία.

Από την άλλη πλευρά, το καμάρι της Λήμνου είχε έναν ”καυτό” (στο πρώτο ημίχρονο), Σον Έβανς, με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 22:11. Ο Μολντοβεάνου πήρε αργά μπρος και έφτασε στους 16 πόντους με 5/7 τρίποντα. Ο Σμιθ πρόσθεσε 11 πόντους.  Στο ημίχρονο είχαν 12/17 τρίποντα και ανά διαστήματα κοίταξαν στα μάτια μία από τις καλύτερες ομάδες της Euroleague, αναδεικνύοντας την σκληρή δουλειά που κάνουν.

”Click” στις στιγμές των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με το… φακό του intime.gr:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν όσο έπρεπε και οι φιλοξενούμενοι αναζητούσαν την ευκαιρία για να κάνουν… ζημιές. Στο 7′ ο Τζόνσον έγραψε το 19-11, ο Ήφαιστος επέστρεψε στο 21-20, με τον Φριντέτ να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 25-20. Οι ”πράσινοι” ξέφυγαν, ξανά, 34-26, όμως ο Έβανς ήταν ασταμάτητος. Ισοφάρισε σε 38-38 στο 17′ και ένα λεπτό αργότερα έδωσε το προβάδισμα με 41-40! Οι Ράις και Παππάς ανέλαβαν και ολοκλήρωσαν το πρώτο εικοσάλεπτο στο 47-44.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ρικ Πιτίνο ζήτησε οι παίκτες του να ανεβάσουν ρυθμό και να είναι πιο σκληροί στην άμυνα. Λεπτό με το λεπτό άνοιγαν τη διαφορά και έφτασαν σε μια επικράτηση με περισσότερο… κόπο από άλλες φορές. Στο 23′ το 54-44 ήταν η πρώτη διψήφια τιμή, με τους Γουάιλι και Μπέντιλ να γράφουν το +13 στο 27′. Σμιθ, Σταμάτης και Λιτλ μείωσαν σε 61-55, όμως πάλι οι Ράις-Παππάς ανέλαβαν να δώσουν λύσεις.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κατάσταση ξέφυγε για το ”τριφύλλι” χάρη στους Τόμας, Τζόνσον, Ράις και Βουγιούκα να βάζουν από ένα… λιθαράκι. Το 66-57 έγινε 79-62 μέσα σε 5 λεπτά και κάπου εκεί μπήκε ένα τέλος στην υπόθεση νίκη. Το 83-64 του 36′ ήταν η μέγιστη διαφορά (+19), προτού ο Βλαντ Μολντοβεάνου πάρει φωτιά και γράψει το τελικό 87-74 στο 39′ με τρία τρίποντα (3/3) συν μία βολή.

Τα δεκάλεπτα:  25-20, 47-44, 66-57, 87-74

Τα στατιστικά:

Πιτίνο: ”Δεν είμαι ικανοποιημένος…” – Μανωλόπουλος: ”Θα έπρεπε να παίξουμε καλύτερα”

Πιτίνο για Σπανούλη: “Τον θέλουμε, δεν υπάρχει πιο ταλαντούχος και πιο έμπειρος από εκείνον”

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: ”Τέλος τα εισιτήρια για τους οργανωμένους”