Από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όπου… καμαρώνει μόνος, ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Μάκης Γιατράς, έπλεξε το εγκώμιο του Ολεξάντρ Λίποβι για την άμυνα στον Άνταμ Σμιθ!

Λογικό, αφού ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ, πέτυχε 1 πόντο μετά το πρώτο ημίχρονο κι ο Προμηθέας έφυγε με τη νίκη, 90-86, στην παράταση από το PAOK Sports Arena!

“Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, μία μεγάλη νίκη απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο. Δεν μας ξεγελούν τα προβλήματα του.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. Αρχίσαμε το δεύτερο σαν να ήταν 0-0, το φέραμε στα ίσια και τελικά το πήραμε.

Καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ και επειδή είναι μεγάλη ομάδα πιστεύω ότι θα βρει τον δρόμο της και θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει” είπε ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Μάκης Γιατράς.

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στον Λίποβι:

“Ήταν συγκλονιστικός στην άμυνα στον Σμιθ που ήταν και κουρασμένος. Δεχτήκαμε πολλά καλάθια στο transition όμως αλλά σίγουρα ήταν ένα από τα κλειδιά η άμυνα στον Σμιθ αφού είχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και έναν στο υπόλοιπο ματς”!