Πολύ βαριά ήττα γνώρισε η Ομπραντόιρο, εκτός έδρας, από τη Σαραγόσα με 96-64. Ίδιο αποτέλεσμα και για τη Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση που δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς απέναντι στη Μπέτις για τη δεύτερη στροφή της Liga Endesa.

Η ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη (0-2) είδε τη ”λαίλαπα” της Σαραγόσα (2-0) να διαλύει κάθε ελπίδα για κάτι καλό εκτός έδρας. Το 49-20 του ημιχρόνου δεν γινόταν να ανατραπεί ενάντια σε μια ομάδα επιπέδου BCL. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 11 πόντους (1-4 διπ., 2-4 τριπ., 3-4 βολές) σε 18:22, όντας ο πρώτος σκόρερ του Μόντσο Φερνάντεθ.

Για τους ”κόκκινους” που και φέτος θέλουν να λάμψουν στο ισπανικό πρωτάθλημα, αλλά και στο Champions League, όπου θα κάνουν ντεμπούτο, ο Ράντοβιτς είχε 22 πόντους (7-10 διπ., 2-3 τριπ.), ο Μπένζινγκ πρόσθεσε 11, ο Μπαρέιρο 10 και 7 ασίστ ο Σαν Μιγκέλ.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 49-20, 71-38, 96-64

Στην Ανδαλουσία, η Μπέτις (1-1) χρειάστηκε ένα ”καυτό” τρίτο δεκάλεπτο (27-15 επιμέρους σκορ), ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι, παρ’ ότι η Μπανταλόνα (0-2) προσπάθησε να επιστρέψει. Ο Ζήσης μέτρησε 5 πόντους (2-7 σουτ), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 16:55, με τον Κλέμεν Πρέπελιτς να βλέπει τους 35 πόντους με τα 7-13 τρίποντα και τις 6 ασίστ να πηγαίνουν στράφι!

Επίσης, η Χοβεντούτ είχε 19 ασίστ έναντι 13, αλλά έφυγε ηττημένη. Ακόμα ένα καλό παιχνίδι από τον Γουάιτινγκτον (7-11 σουτ) που είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Σιπαχί έβαλε από 16 (7-11 σουτ) και 13 είχε ο AJ Σλότερ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-44, 70-59, 95-88