Απίστευτη συντριβή με 96-72 γνώρισε το Σάββατο στη Liga Endesa η Ρεάλ Μαδρίτης, στον εκτός έδρας αγώνα της με την Μπρεογκάν.

Η ομάδα του Τσους Ματέο κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας επιμέρους σκορ 57-38 στην αντίπαλό της, που έφτασε σε ιστορική και κυρίως, εμφατική νίκη.

Η διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο και μετά το 39-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκορ ήταν στο 42-21 μετά από 1:31 αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 20-2 για το προβάδισμα με 62-42 με 3,5 λεπτά για τα 30′.

Η διαφορά έφτασε και στους 20, 67-47 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 70-51.

Η Μπρεογκάν έφτασε πανηγυρικά στην πολύ μεγάλη νίκη και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-13. Είναι δε στην ένατη θέση της βαθμολογίας.

Η Ρεάλ έπεσε στο 21-5, ενώ έχουν 21-4 Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια που παίζουν την Κυριακή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χόλατζ με 21 πόντους, από 4/4 τρίποντα. Η Μπρεογάν είχε 11/22 από τα 6,75μ.

Ο Νάκιτς πέτυχε άλλους 14, ενώ ο Ίθαν Χαπ πρόσθεσε 12 με 6/9 σουτ.

Για τη Ρεάλ, που δεν είχε τους Γιουλ, Ρούντι, Γουίλιαμς-Γκος και δεν χρησιμοποίησε τον Άντονι Ράντολφ που ήταν στη 12άδα, ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε 14 πόντους, 13 είχε ο Κοσέρ και 11 ο Γιαμπουσέλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 39-34, 70-51, 96-72

Την Κυριακή παίζουν, η Μπασκόνια (21-4) με τη Μανρέσα στη Βιτόρια και η Μπαρτσελόνα (21-4) εκτός έδρας στο Μπιλμπάο.

Στους άλλους αγώνες του Σαββάτου η Μάλαγα νίκησε εκτός έδρας τη Γρανάδα με 101-69 και η Ομπραντόιρο τη Μούρθια με 81-79.