Χίμκι Μόσχας-Αρμάνι Μιλάνο

Με ένα άθλιο πρώτο πεντάλεπτο στην τελευταία περίοδο η Χίμκι Μόσχας ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο στη Ρωσία, με 90-88 το βράδυ της Πέμπτης (28/02) κι αν είχε λίγες ελπίδες να προλάβει τους “8” τώρα πια αποχαιρετά τα play offs.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είχε το προβάδισμα στα πρώτα 32:27 του αγώνα με την επιστροφή του Αλεξέι Σβεντ στη δράση να την έχει γεμίσει ενθουσιασμό, αυτοπεποίθηση και να στριμώχνει τους Ιταλούς.

Η Χίμκι πέτυχε 54 πόντους στο ημίχρονο και έφτασε τη διαφορά στο +14, όταν με 6:38 για τη λήξη της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 65-51. Ο Τζέιμς Νάναλι πήρε την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι και την έβγαλε από το αδιέξοδο.

Ο Αλεξέι Σβεντ

Με τη συνδρομή της… αόρατης άμυνας της Χίμκι στη ρακέτα της, η Αρμάνι χτύπησε χαμηλά (31/42 δίποντα στο ματς!) και ροκάνισε τη διαφορά. Προσπέρασε δε με 77-74 κι έφτασε στπ +7, 86-79 με επτά από τους εννέα πόντους του Κουζμίνσκας και 4:33 για τη λήξη. σε αυτό το διάστημα, η Αρμάνι έκανε επιμέρους 18-3 στη Δ’ περίοδο. Ο Μάλκολμ Τόμας έβαλε ξανά τη Χίμκι στη διεκδίκηση του παιχνιδιού σκοράροντας 6 από τους 7 πρώτους πόντους της στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο του Σβεντ στα 2:22 η Χίμκι έφερε το ματς στα ίσια, 83-83.

Ο Μάλκολμ Τόμας

Στα 100 επόμενα δευτερόλεπτα το προβάδισμα άλλαξε χέρια τέσσερις φορές, αλλά το τρίποντο του Μίτσοφ για το 88-87 της Αρμάνι με 42 δεύτερα ήταν το καθοριστικότερο σουτ της βραδιάς. Μαζί με το άστοχο τρίποντο του Σβεντ, πριν ο Μάικ Τζέιμς κάνει με 2/2 βολές το 90-87.

Ο Σβεντ κέρδισε φάουλ στα 2,8 δεύτερα, έχασε επίτηδες τη δεύτερη βολή, αλλά το ριμπάουντ μαζί με την πολύτιμη νίκη, πήγαν στα χέρια των Ιταλών και προς απογοήτευση, όχι μόνο της Χίμκι, αλλά και των δύο ελληνικών ομάδων που θα δέχονταν με χαρά ενδεχόμενο δώρο με ήττα της Αρμάνι.