Επιστροφή στις νίκες για τη Χίμκι Μόσχας έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στη Euroleague! Επικράτησε με 104-87 της Άλμπα Βερολίνου στη Ρωσία κι έφτασε στο 7-6, αφήνοντας τους Γερμανούς στο 4-9.

Οι Γερμανοί αιφνιδίασαν τη Χίμκι Μόσχας. Για την ακρίβεια, εκμεταλλεύτηκαν μια σχετική χαλαρότητα που συχνά-πυκνά χαρακτηρίζει τη ρωσική ομάδα και με τις γνώριμες φέτος, γρήγορες επιθέσεις τους, πέτυχαν 32 πόντους στο δεκάλεπτο με 5/7 τρίποντα και συνολικά 13/20 σουτ!

Η διαφορά έφτασε και στους 12, 27-39 μετά από ένα δίλεπτο στη δεύτερη περίοδο οπότε το “καμπανάκι” χτύπησε για τα καλά για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις.

Με αυξημένη την ένταση στην άμυνα και 10 πόντους του Γιόνας Γιέρεμπκο σε αυτή την περίοδο, συν τη σταθερή προσφορά του Μπούκερ που είχε 14 πόντους στο ημίχρονο, η Χίμκι προσπέρασε με 54-51.

Στην τρίτη περίοδο εκτόξευσε τη διαφορά έως τους 16 πόντους (75-59 και 77-61) πριν κλείσει στο 77-63.

Η Άλμπα δεν είχε πλέον τρίποντο (0/6 στη Γ’ περίοδο) και το άστοχο σερί έσπασε στην τελευταία περίοδο ο Νιλς Γκιφάι φτάνοντας στα 3/3 στο ματς και συνολικά φέτος στη Euroleague, 22/30! Το ποσοστό του, δηλαδή ξεπερνάει το 70% από τα 6.75μ.!

O Ρόκας Γκιεντράιτις

Ο δε Ρόκας Γκιεντράιτις (17π.) που είχε 11 πόντους από το ημίχρονο περιορίστηκε επίσης σημαντικά, όπως η πλειονότητα των καλών σκόρερ της γερμανικής ομάδας.

Ο Αλεξέι Σβεντ με 8 από τους 22 πόντους και ο Άντονι Γκιλ με τους 11 από τους 16, ολοκλήρωσαν την τελευταία περίοδο για τη ρωσική ομάδα, αφού ο Μπούκερ (24π.-10 ριμπ.) έπαιξε μόλις ένα λεπτό.

Η Χίμκι έφτασε εύκολα στο 104-87 με τον Λάντρι Ενόκο της Άλμπα να τελειώνει με double double από 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87