Ερυθρός Αστέρας-Άλμπα

Έκπληξη… μεγατόνων από την ουραγό Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε 87-72 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι, σε ματς για την 25η αγωνιστική της EuroLeague.

Η γερμανική ομάδα, έπειτα από πέντε σερί ήττες, ανέβηκε στο 7-18, ενώ η σερβική υποχώρησε στο 11-14, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο μαγικός στο β’ μέρος Μάοντο Λο με 24 πόντους, ο Λούις Ολίντε είχε 13π.-7ρ. και ο Γκαμπριέλε Πρότσιντα 11π.-5ρ.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, ο Φίλιπ Πέτρουσεβ έβαλε 14 πόντους, ο Νεμάνια Νέντοβιτς 11 (συν 5 ασίστ) και ο Λούκα Βιλντόσα 10 (οι δύο τελευταίοι σίγησαν στην τελευταία περίοδο).

Δείτε ένα τρομερό πόστερ κάρφωμα του Πέτρουσεβ στο πρόσωπο του Κουμάντζε:

Η σερβική ομάδα έπιασε σπουδαία απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι το +13 (25-12).

Είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, όταν άρχισαν οι συχνές εναλλαγές στο σκορ, απόρροια της τρομερής άμυνας που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι.

Το 61-59 μετατράπηκε σε 61-70 στο τέταρτο δεκάλεπτο και το μομέντουμ πήγε προς την πλευρά της Άλμπα.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να μπλοκάρει τον αντίπαλο κι από τη στιγμή που σκόραρε με το σταγονόμετρο, η διαφορά έφτασε μέχρι το +15 για τη γερμανική ομάδα.

Να σημειωθεί ότι πλέον η Άλμπα έχει 4-9 στα εντός και 3-9 στα εκτός (η τελευταία νίκη μακριά από το Βερολίνο είχε καταγραφεί στις 30 Δεκεμβρίου με θύμα τη Βιλερμπάν).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-39, 61-60, 72-87

To στατιστικό του αγώνα με ένα κλικ:

H Παβλίνα Ραντοβάνοβιτς, η μαθήτρια με τη μαγική φωνή, τραγούδησε στο ημίχρονο της αναμέτρησης: