Ο Γκρεγκ Γουίτινγκτον

Η Γαλατάσαραϊ “κατάπιε” τη Φενέρμπαχτσε με 83-64 το μεσημέρι της Κυριακής (27/10) στο ντέρμπι του Πρωταθλήματος Τουρκίας, βάζοντας “πονοκέφαλο” στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πριν από την πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague!

Η Γαλατάσαραϊ (4-1) έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο (49-27 το επιμέρους σκορ) με τη Φενέρμπαχτσε (4-1) να μοιάζει με φάντασμα του καλού εαυτού της, ειδικά στην τελευταία περίοδο.

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε πολύ καλά τον αγώνα, καθώς έπειτα από οκτώ λεπτά προηγήθηκε με 19-8 κι είχε στείλει τον Ζακ Όγκουστ στον πάγκο με δύο φάουλ!

Όμως ο Κορκμάζ και κατόπιν ο Γκρεγκ Γουίτινγκτον που αποδείχθηκε παράγοντας του ντέρμπι, άλλαξαν τα πάντα.

Η Γαλατάσαραϊ μείωσε 17-21 στο δεκάλεπτο και 35-37 στο ημίχρονο για να πάρει τα ηνία στο δεύτερο μισό.

Με την ώθηση από το κοινό της, η ομάδα του Ερντογάν βρήκε πολλές λύσεις, ο Γουίτινγκτον (26, 2.06, έπαιζε στο Ισραήλ πέρυσι) έκανε τρομερό παιχνίδι κι η Φενέρμπαχτσε ήταν πολύ άστοχη.

Προηγήθηκε με 58-55 στη Γ΄περίοδο και η τελευταία ήταν ένα πάρτι για τους γηπεδούχους. Η φενέρμπαχτσε σκόραρε ένα καλάθι όλο κι όλο στο πρώτο πεντάλεπτο, η Γαλατάσαραϊ έφτασε στπ +12, 69-57 με 06:17 για τη λήξη, στο +17, 76-59 με 3:35 και στο +19, 80-61 και 83-64 στη λήξη.

Ο Γκρεγκ Γουίτινγκτον είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Άαρον Χάρισον 14 πόντους με 8 ασίστ. Ο Νεοζηλανδός Τάι Γουέμπστερ πέτυχε 17 πόντους με 4/5 τρίποντα.

ο Όγκουστ έπαιξε 14:23 κι είχε 8 πόντους με 2/2 δίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ 1 μπλοκ.

Για τη Φενέρ που είχε 5/19 τρίποντα και συνολικά 23/56 σουτ, ο Κώστας Σλούκας έπαιξε για 38:52 (!) και πέτυχε 12 πόντους ενώ έδωσε 6 ασίστ. Ο Νάντο Ντε Κολό πρόσθεσε 16 πόντους και ο Ντέρικ Γουίλιαμς 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-37, 58-55, 83-64