Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε τεράστια νίκη και μεγάλο άλμα για την τετράδα το βράδυ της Τετάρτης (04/03) νικώντας στο Τελ Αβίβ την πρωτοπόρο Εφές με 77-75!

Ήταν η πρώτη ήττα της Εφές στο 2020 στη Euroleague, η πρώτη μετά από 11 νίκες καθώς είχε να χάσει από τις 20 Δεκεμβρίου που την είχε νικήσει πάλι ομάδα Έλληνα προπονητή, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με 81-80 στην Κωνσταντινούπολη!

Αυτή τη φορά ήταν ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Μεγάλοι του πρωταγωνιστές στο τέλος, ο Άντζελο Καλοϊάρο και ο Οθέλο Χάντερ.

Διότι η Μακάμπι βρέθηκε πίσω στο σκορ με έξι πόντους διαφοράς, 65-71 και ο Καλοϊάρο, άποντος έως τότε, πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 71-71!

Ακολούθησαν δύο σερί καλάθια του Οθέλο Χάντερ (15π.-12 ριμπ., τα 8 επιθετικά!) για να ξεφύγουν οι Ισραηλινοί με 75-71 και 10-0 σερί με 40 δεύτερα για το τέλος!

Ο Βασίλιε Μίτσιτς απάντησε με τρίποντο και φάουλ και ισοφάρισε 75-75 αλλά 2 βολές του Γουίλμπεκιν (πρώτος σκόρερ με 21 πόντους) στα 9 δεύτερα για το φινάλε έκαναν το 77-75. Ο Λάρκιν (10 π. με 0/5 τρίποντα) πήρε το τελευταίο σουτ για τη νίκη, αλλά η άμυνα της Μακάμπι ήταν αποτελεσματική!

Η Μακάμπι είχε κάνει ονειρεμένο ξεκίνημα με 19-4 μετά από επτά λεπτά αγώνα, αλλά η Εφές συνήλθε γρήγορα.

Μείωσε 21-11 στο δεκάλεπτο, προσπέρασε 31-32 στο 17:00 και 34-38 με 1:37 για το ημίχρονο όπου τελικά είχε προβάδισμα έξι πόντων, 42-36 με κορυφαίο τον Κρούνοσλαβ Σίμον και τη συνδρομή του Σέιν Λάρκιν στη β’ περίοδο.

Πλήρης για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο αφού επέστρεψε (από τον Νοέμβριο!) κι ο Μπράιαντ Ντάνστον, η Εφές έδειχνε να παίρνει τον έλεγχο του ματς αφού στο 37 προηγήθηκε σταθερά, με έξι πόντους 71-65 πριν βγάλει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τον “άσο” Καλοϊάρο από το μανίκι και γυρίσει ο αγώνας!

Ο αγώνας έγινε παρουσία 3.300 θεατών, μολονότι μέχρι και μια ώρα πριν από το τζάμπολ, το υπουργείο Υγείας του Ισραήλ ζητούσε να γίνει κεκλεισμένων των θυρών λόγω του κορονοϊού.

Ελεγχόμενα, η Μακάμπι έβαλε στο Γιαντ Ελιάου κατόχους διαρκείας που έφτασαν στους 3.300.

Τα δεκάλεπτα: 21-11 36-42, 57-59, 77-75

EuroLeague 2019-2020: Η Βαθμολογία

EuroLeague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα