Η Μπασκόνια άνοιξε τη σειρά των τελικών στην Liga Endesa με βόμβα στη Μαδρίτη όπου νίκησε με 94-90 τη Ρεάλ! Στην Ιταλία, η Αρμάνι έκανε το 3-2 στο θρίλερ με την Τρέντο με σκορ 91-90!

Η φοβερή και τρομερή Μπασκόνια έκανε το θαύμα της στην πρώτη αναμέτρηση των τελικών της Liga Endesa. Νίκησε με 94-90 τη Ρεάλ στη Μαδρίτη έπειτα από ένα φανταστικό παιχνίδι!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ, πρωταθλητή προπονητή, πέρυσι με τη Βαλένθια, είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι ήταν καλύτερη αλλά και πιο αποτελεσματική στο δεύτερο μισό, μετά την ισοπαλία του ημιχρόνου.

Ο Τζέισι Κάρολ (20π. με 5/7 τρίποντα) κι ο Σέρχιο Γιουλ (14π. με 2/6 τρίποντα) προσπάθησαν να κρατήσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κόλπο αλλά δεν αρκούσαν.

Ο Βιλντόσα ήταν με 16 πόντους πρώτος σκόρερ των Βάσκων, ο Πουαριέ είχε 13 πόντους, 12 ο Σενγκέλια κι από 11 ο Φόιτμαν με τον Μπομπουά. Ο Γάλλος, μάλιστα, σφράγισε τη νίκη της Μπασκόνια με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών στα 3 δεύτερα για το φινάλε!

Άλλους 12 πέτυχε ο Λετονός Γιάνις Τίμα.

Μια νίκη από τον τίτλο η Αρμάνι Μιλάνο

Στην Ιταλία και συγκεκριμένα στο Μιλάνο, έγινε ένα ματς-θρίλερ στο οποίο η Αρμάνι νίκησε την Τρέντο με 91-90 κι έκανε το 3-2 στους τελικούς. Χρειάζεται πλέον άλλη μια νίκη για να στεφθεί Πρωταθλήτρια!

Ο Γκουντάιτις με τον Κουζμίνσκας πέτυχαν από 19 πόντους, ο Γκάουντλουκ 16 κι ο Τσιντσιαρίνι 15 για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι!

Ο συνήθης ύποπτος της Τρέντο, Σιλντς, πέτυχε 27 πόντους στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε για την Τρέντο, πριν αποβληθεί με 5 φάουλ!