Τέταρτος και με πλεονέκτημα έδρας στα playoffs έκλεισε την κανονική περίοδο της Basket League ο ΠΑΟΚ που το μεσημέρι της Κυριακής νίκησε με 88-65 στην Πάτρα τον  Απόλλωνα.

Στην Α’ φάση των playoffs, θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας.

Στην κανονική περίοδο, ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με 97-92 τον Προμηθέα στο PAOK Sports Arena, ενώ ο Προμηθέας νίκησε στο “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας, με 90-69.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν κυρίαρχη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Απόλλωνας, απείλησε με την απόδοσή του στη β’ περίοδο, μετά το 13-25 της πρώτης, αλλά δεν είχε διάρκεια.

allstarbasket

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας, μοίρασαν 25 ασίστ, χτύπησαν στην αντίπαλη ρακέτα και έφτασαν σε άνετη επικράτηση.

Ο Νέιτ Ρένφρο πέτυχε 18 πόντους και πήρε 14 ριμπάουντ για τον ΠΑΟΚ, τα 7 επιθετικά, ενώ έκανε 5 κλεψίματα και 3 blocks!

Στους 17 πόντους έφτασε ο Γιανίκ Φράνκε, από 12 είχαν Ράιλι και Χαντς και 11 πέτυχε ο Σάιμπερτ.

Για τον Απόλλωνα Πάτρας, ο Μακ πέτυχε 16 πόντους, ο Γκρίφιν 12, ο Βερτζ είχε 11 πόντους-8 ασίστ κι ο Σιλά πρόσθεσε άλλους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 34-45, 56-72, 65-88