Δημήτρης Κατσίβελης

Την τέταρτη θέση του ομίλου του κατέλαβε ο Προμηθέας Πάτρας στην α’ φάση του Basketball Champions League, αφού το βράδυ της Τετάρτης ηττήθηκε στην παράταση από την Βίρτους Μπολόνια με 98-91 (κα.α. 84-84).

Ήταν μια ακόμη συγκλονιστική βραδιά για την ελληνική ομάδα, που παίζοντας με απουσίες, ρίχνοντας στη μάχη πιτσιρίκια, αλλά κάνοντας πολλά περισσότερα λάθη από τον αντίπαλό της, έμεινε ζωντανή και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους.

Πλέον ο Προμηθέας Πάτρας θα αντιμετωπίσει στη φάση των “16” έναν εκ των τριών πρώτων των άλλων ομίλων, με τις Μούρθια και Τενερίφη να είναι ήδη οι δύο σίγουρες, ενώ ΑΕΚ ή Χάποελ Ιερουσαλήμ θα προκύψουν δύο ώρες αργότερα.

Η κλήρωση θα γίνει την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δίχως τον Ρίον Μπράουν, λόγω του τραυματισμού του, ο Προμηθέας Πάτρας άρχισε το ματς με τον 15χρονο Λευτέρη Μαντζούκα στην πεντάδα! Κι όχι απλά το άρχισε, αφού ο γεννημένος στις 8 Ιουλίου 2003 αγωνίστηκε και στα 20 λεπτά του πρώτου μέρους, σε δείγμα της έμφασης που δίνει η ελληνική ομάδα στα ταλαντούχα πιτσιρίκια της.

Ο νεαρός στάθηκε καλά στο παρκέ, πήρε τις προσπάθειές του, έβαλε ένα καλάθι και κυρίως έγινε πολύ πλουσιότερος σε εμπειρίες.

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε ζητήματα στην άμυνα, κυρίως κακές επιστροφές και για αυτό επέτρεψε στους Ιταλούς να σκοράρουν 25 πόντους στην πρώτη περίοδο και 27 στη δεύτερη. Η Βίρτους Μπολόνια, ωστόσο δεν ξέφυγε ποτέ με διαφορά μεγαλύτερη των οκτώ πόντων.

Στην α’ περίοδο πήγε στο 21-13 πριν ο Γκίκας κλείσει με τρίποντο το δεκάλεπτο στο 25-23, ενώ και στη δεύτερη περίοδο, οι Ιταλοί πήγαν στο 51-32 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 52-46.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Μάκη Γιατρά, ήταν ο Δημήτρης Κατσίβελης που είχε ήδη 15 πόντους από το ημίχρονο με 5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο συν 3 ασίστ!

Βίρτους Μπολόνια-Προμηθέας Πάτρας

Οι Ιταλοί ξέφυγαν στην τρίτη περίοδο μέχρι και με 15 πόντους, 63-48, με την ελληνική ομάδα να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο επιθετικό της παιχνίδι. Ο σχεδόν άριστος Τερέλ Παρκς έδωσε λύσεις, και με τη συμβολή των Τσαϊρέλη-Σαλούστρου συν τις ασίστ του Χολ, ο Προμηθέας μείωσε στους 5, 67-62 με 1:20 για την τρίτη περίοδο που τελείωσε με 73-64.

Στην τρίτη περίοδο όμως, ο Γιατράς έριξε για 7:09 τον 18χρονο Χρυσόστομο Σανδραμάνη, ενώ ο Μαντζούκας έπαιξε άλλα 2:07 στην έναρξή της και λίγο ακόμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Προσωρινά η ελληνική ομάδα έθρεψε ελπίδες για νίκη, με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γκίκα-Σαλούστρου, όταν μείωσε στους 4 πόντους, 79-75 σχεδόν έξι λεπτά για τη λήξη.

Ο Τέιλος πέτυχε και τους 10 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και κάνοντας το 83-75 με δύο λεπτά για τη λήξη μάς έδωσε την εντύπωση ότι τελείωσε το παιχνίδι!

Λάθος!

Ο Μαντζούκας που είχε ξαναμπεί μείωσε με τρίποντο 84-78 με 1:53, κι ο Χολ μείωσε 84-81 με το δικό του τρίποντο από το πρώτο του εύστοχο σουτ (έπειτα από 0/7). Ο Αραντόρι έχασε ένα ζευγάρι βολών κι ο Μέιερ έκανε το 84-84 στα 9 δεύτερο με το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο του Προμηθέα. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Γιανίκ Μορέιρα ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας από τα 6 μέτρα κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Τόνι Μέιερ

Εκεί όπου ο Προμηθέας προηγήθηκε με 89-88 με τρίποντο του Μέιερ, με 2:14 για το τέλος! Όμως ήταν άστοχος στη συνέχεια, οι Ιταλοί προσπέρασαν κι αναγκαστικά οι Πατρινοί έκαναν διαρκώς φάουλ στέλνοντας τους αντιπάλους τους στις βολές.  Τελικά η Βίρτους νίκησε με 98-91 πήρε την πρώτη θέση κι άφησε τέταρτο τον Προμηθέα, που στην κλήρωσση της Παρασκευής θα πέσει με έναν από τους τρεις πρώτους των άλλων ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84 (κ.α.) 98-91 (παρ.)

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ.