Σον Κιλπάτρικ

Σον Κιλπάτρικ ή… σόου Κιλπάτρικ; Ό,τι κι αν διαλέξετε, η πρώτη εμφάνιση του 29χρονου Αμερικανού γκαρντ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ τη Δευτέρα (14/01) στο κλειστό της Χαλκίδας έμοιαζε με σόου!

Με μια προπόνηση, όλη κι όλη με τη νέα του ομάδα, την Κυριακή 13/01, ο νέος Αμερικανός γκαρντ, μπήκε στον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Κύμη (87-62), στη 13η αγωνιστική της Betshop Basket League κι έδωσε ένα προσωπικό ρεσιτάλ, δείγμα της κλάσης του.

Έχασε τα δύο πρώτα σουτ από τα 6.75 στην πρώτη περίοδο, πέτυχε 2 πόντους με ένα drive σε 3:09 συμμετοχής στην α’ περίοδο και στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε… φωτιά!

Έφτασε στους 14 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και δύο κερδισμένα φάουλ σε συνολικά 11:39 συμμετοχής στο πρώτο 20άλεπτο!

Εξαιρετικά γρήγορη εκτέλεση, πολύ καλός χειρισμός μπάλας, γερά πατήματα, τεράστια αυτοπεποίθηση στο σουτ, μολονότι ο Σον Κιλπάτρικ δεν φημίζεται τόσο για το μακρινό του σουτ, στη μακρά θητεία του στο ΝΒΑ!

Στη Γ’ περίοδο ο Κιλπάτρικ έπαιξε 4:18 και είχε απολογισμό 6 πόντους με 2/2 τρίποντα, πήρε δύο αμυντικά ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ κι έκανε ένα ακόμα κλέψιμο.

Είχε φτάσει πια στους 20 πόντους σε 16:09 συμμετοχής με 3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3-0 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κερδισμένα φάουλ.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κιλπάτρικ έκανε μόνο ένα σουτ, το οποίο αλλοιώθηκε από τον νεαρό Δημήτρη Μαργέλη.

Ο τελικός του απολογισμός ήταν 23:09 συμμετοχής, 20 πόντοι με 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3-0 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα και τρία κερδισμένα φάουλ!

Φυσικά το στοίχημα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ είναι να έχει την ίδια επίδραση στο παιχνίδι της ομάδας του και με πολύ πιο δυνατούς αντιπάλους, όπως αυτοί της Euroleague.

Ως πρώτο δείγμα όμως, η παρουσία του Σον Κιλπάτρικ ήταν το λιγότερο ενθαρρυντική για τον Παναθηναϊκό που ψάχνει επιπλέον λύσεις ώστε να καλύψει το χαμένο έδαφος στη Euroleague!

Δείτε τη photo gallery από το ντεμπούτο του Σον Κιλπάτρικ, από το φακό του intime.gr και του Βαγγέλη Στόλη: