Με τον Κάουαν Τζούνιορ και τον Ολίβιερ Χάνλαν σε εξαιρετική μέρα, ο Άρης νίκησε την ΜΖΤ Σκοπίων με 85-71, σε φιλικό αγώνα που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου, στο κλειστό της Μίκρας.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα σερί 18-0 στην τρίτη περίοδο με το 43-47 να μετατρέπεται σε οκτώ λεπτά, σε 61-47.

Συνεχίζοντας την καλή άμυνα και με αρκετούς αιφνιδιασμούς, ο Άρης έφτασε έως το +25, 81-56, πριν μειώσει στο τέλος η ΜΖΤ στο τελικό 85-71.

Η ομάδα από τα Σκόπια προηγήθηκε 18-16 στην πρώτη περίοδο και 44-43 στο ημίχρονο με 17 πόντους του Ρίκιτς, που τελείωσε τον αγώνα με 20.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο προπονητής του Άρη, Γιάννης Καστρίτης χρησιμοποίησε και τους νεαρούς Λαμπρόπουλο, Γεροκώστα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-44, 65-51, 85-71.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 12, Κάουαν JR 24 (3τρ.), Σιδηροηλίας 3, Πετανίδης, Λόκετ 12 (2τρ.), Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 6, Χάνλαν 22 (2τρ.), Κώττας 2, Λαμπρόπουλος, Γεροκώστας.

ΜΖΤ: Μιτέφσκι 6, Ιβάνοφ 3 (1τρ.), Νικόλοφ 16 (4τρ.), Ναουμόφσκι, Ρομπέφ 3 (1τρ.), Κριστέφσκι 12 (2τρ.), Ντέιβις 11, Ρίκιτς 20, Σπασόφσκι.

Μετά τη λήξη του φιλικού αγώνα με την ΜΖΤ και τη νίκη του ΑΡΗ με 85-71, ο συνεργάτης του Γιάννη Καστρίτη, Βαγγέλης Σπυρίδης, δήλωσε:

“Θέλω να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Είναι πολύ ευχάριστο το ότι επιστρέφει ο κόσμος στα γήπεδα και πολύ σημαντικό για μας.

Ήταν μόλις το δεύτερο φιλικό παιχνίδι μας. Σίγουρα θέλουμε πολλή δουλειά ακόμα. Πρέπει να βελτιώσουμε πράγματα στην τακτική μας, σε άμυνα και επίθεση. Στο πρώτο φιλικό βγάλαμε πολλή ενέργεια, αυτό θέλαμε να κάνουμε και σήμερα.

Το καταφέραμε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα από την άμυνά μας είχαμε πολλά κλεψίματα. Κάτι που μας οδήγησε να πετύχουμε αρκετούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και να βγάλουμε καλές συνεργασίες στην επίθεση.

Σίγουρα θα πρέπει να δουλέψουμε σε αρκετούς τομείς και αυτό θα το κάνουμε καλύτερα όταν κλείσουμε όλο το ρόστερ, αλλά και όταν επιστρέψουν οι τραυματίες Σταύρος Σχίζας και Στέλιος Πουλιανίτης”.