Απόλλωνας Πάτρας-Ιωνικός Νίκαιας

Καταγράφοντας επιμέρους 31-16 στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλωνας Πάτρας συνέτριψε με 93-66 τον Ιωνικό Νίκαιας, αποτέλεσμα άκρως σημαντικό στη “μάχη” για την παραμονή.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη εν έτει 2023, έπειτα από 9 σερί ήττες, έπιασε στο 4-14 τον σημερινό της αντίπαλο και, μάλιστα, τον βάζει από κάτω σε περίπτωση ισοβαθμίας, επειδή στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε χάσει με 4π.

Πρωταγωνιστές της πρώτης νίκης του Απόλλωνα από τις 3 Δεκεμβρίου ήταν οι Αλόνζο Βερτζ (23π.-8ρ.-10ασ.), Τέβιν Μακ (20π. στο ντεμπούτο του), Νικ Γκρίφιν (14π.), Έι Τζέι Ντέιβις (13π.-4ασ.) και Ιμπραχίμ Σιλά (8π.-6ρ.).

Στον αντίποδα, ο Ιωνικός προσπάθησε με τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη (20π.-9ρ.), Ντεόντε Χόκινς (12π.-7ρ.) και Άνχελ Νούνιες (9π.-10ρ.), ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης μοίρασε 10 ασίστ.

Στο ντεμπούτο του με την κυανόλευκη φανέλα, ο Λενέλ Χένρι σημείωσε 5 πόντους (1/1δ., 1/1τρ.), έκανε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 1 λάθος σε 8:46.

Σπουδαία απόδοση έπιασε ο Τέβιν Μακ, σημειώνοντας 20 πόντους στο ντεμπούτο του

Με 7 πόντους προηγήθηκε ο Απόλλωνας (15-8), σύντομα απάντησε ο Ιωνικός, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε 17-13.

Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις ένα καλάθι (τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη) επί σχεδόν 4 λεπτά στη β’ περίοδο και από τη στιγμή που έβρισκαν σκορ, ανέβηκαν στο +11 (27-16).

Προς το τέλος του α’ ημιχρόνου, πάντως, ο Ιωνικός βελτιώθηκε αμυντικά, απέκτησε επιθετικές λύσεις και μπήκε στο επόμενο δεκάλεπτο από την ίδια απόσταση (-4).

Η εικόνα του α’ μέρους προανήγγειλε θρίλερ, αλλά στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας κατέγραψε επιμέρους 31-16, εκτοξεύοντας τη διαφορά τρεις φορές έως το +23.

Απόλλωνας-Ιωνικός
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα Αλόνζο Βερτζ, υπό την επιτήρηση του πρώτου σκόρερ των φιλοξενούμενων Λουκά Μαυροκεφαλίδη

Ο Ιωνικός πήγε σε πολλές ατομικές επιθέσεις, διότι δεν του έβγαιναν τα συστήματα, απόρροια της σκυλίσιας άμυνας που έπαιξαν οι παίκτες του Βετούλα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν μία σχετική χαλαρότητα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και μείωσαν στους 13π., αλλά οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, επανήλθαν στο +20, έφτασαν μέχρι το +32 και πανηγύρισαν μία θριαμβευτική νίκη.

Να σημειωθεί ότι 2:04 πριν από το φινάλε του ματς, ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος καθόταν στον πάγκο εκείνη τη στιγμή, πέταξε μία πετσέτα στον αγωνιστικό χώρο και αποβλήθηκε.

Ο Απόλλωνας είχε τρομερό ποσοστό στο δίποντο (64%), με αποτέλεσμα να καλυφθεί το 31% στο τρίποντο και το 69% στις βολές.

Ήταν ανώτερος σε ριμπάουντ (43-38) και κλεψίματα (8-5), υπέπεσε σε 2 λιγότερα λάθη (11-13).

Ο Ιωνικός κατέγραψε 45% στο δίποντο, 24% στο τρίποντο και 63% στις βολές.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι σημείωσαν 24 πόντους στον αιφνιδιασμό και οι φιλοξενούμενοι μόλις 11.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-31, 66-47, 93-66