ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη με 95-79 το απόγευμα της Κυριακής στην PAOK Sports Arena στην 7η αγωνιστική της Basket League στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης!

Με κορυφαίους τον Λίνο Χρυσικόπουλο και τον Φιλ Γκος, αλλά και με μεγαλύτερο οπλοστάσιο από τον Άρη, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο παρκέ. Ο Άρης πάλεψε, βασίστηκε στο μακρινό σουτ και τον Μποχωρίδη με τον Χάρις, ωστόσο η άμυνά του κι ειδικά στην περιφέρεια δεν ήταν η πρέπουσα.

Με καλή ψυχολογία από το σερί θετικών αποτελεσμάτων σε Ελλάδα και Ευρώπη συν την ώθηση του κοινού του στη σχεδόν γεμάτη PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα στο ντέρμπι!

Με 5/6 τρίποντα προηγήθηκε με 17-7 στο πεντάλεπτο κι έβαλε τις βάσεις για την επιβολή του δικού του παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε έως τους 14 πόντους (24-10) με 2:51 για το δεκάλεπτο! Ο Άρης αντέδρασε, έβαλε γρήγορα μαζεμένα σουτ για να μειώσει 26-18 πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο 28-18.

Το ματς είχε ωραίο ρυθμό και στη β’ περίοδο, και παρά το σκληρό χαρακτήρα του είδαμε μπάσκετ, με γρήγορη κυκλοφορία, πολλά σουτ, και γεμάτο σκορ.

Ο Γκάρετ με τον Φιλ Γκος οδήγησαν στο σκοράρισμα του ΠΑΟΚ που έφτασε στο +15 (35-20) αλλά ο Άρης είχε καλό μακρινό σουτ και δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να μετατρέψει σε πάρτι τον αγώνα. Ασφαλώς όμως μέχρι να ολοκληρωθεί το ημίχρονο (52-38) ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος.

Ο Φιλ Γκος είχε κέφια και με το 4ο τρίποντό του έκανε το 58-42 για το +16, αλλά σε αυτό το διάστημα ο Άρης είχε 4/4 τρίποντα, μείωσε σε 65-54 κι έδειξε να μπορεί να επιστρέψει.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ανήκε στον Λίνο Χρυσικόπουλο που πέτυχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, με φόρα από την… Τενερίφη όπου έκανε θραύση μεσοβδόμαδα όταν αναδείχθηκε σε MVP του Basketball Champions League και συντήρησε τελικά το +15 του ΠΑΟΚ στο 30′ με 76-61.

Ο Μποχωρίδης με τον Χάρις κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους εκεί που δεν είχε πάει από την έναρξη του αγώνα, σε απόσταση ενεός καλαθιού, αφού ροκάνισαν τη διαφορά και με δύο βολές του Φλιώνη στα 05:27 για το τέλος, ο Άρης μείωσε 78-75, με επιμέρους σκορ 14-2 στην τελευταία περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του, συγκεντρώθηκε στην άμυνα και απάντησε με 9-0 σερί με το πέμπτο τρίποντο του Φιλ Γκος που έκανε το 85-75 κι ένα ζευγάρι βολών για το 87-75 με 2:40. Το ματς τελείωσε αφού και με τα δύο φάουλ του Λάκι Τζόουνς στον Τέπιτς, το δεύτερο αντιαθλητικό ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά στο +14, 91-77 παίρνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη!

Στα 39 δευτερόλεπτα πάτησε στο παρκέ ο Απόλλωνας Τσόχλας έπειτα από τη ρήξη χιαστού που υπέστη τον περασμένο Μάιο.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-38, 76-61, 95-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 5 (1), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 20 (4), Σχίζας, Κόνιαρης 3 (1), Αθηναίου, Τέπιτς 10  (2), Τσόχλας, Ζάρας 7 (1), Χάτσερ 8, Γκάρετ 13,  Γκος 23 (5).

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 13 (2), Κάιζερ 8, Βεργίνης 3 (1), Μποχωρίδης 15 (3), Φλιώνης 2, Μπελ 3 (1), Νταλό 13 (3), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 6, Χάρις 14 (3), Αγγέλου

Τα “φώτο – κλικς” του ΠΑΟΚ -Άρης (gallery)