Μπασκόνια

Στη Βιτόρια η Μπασκόνια πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Αρμάνι με 80-75, το βράδυ της Παρασκευής (18/01), για τη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Για μια ακόμα φορά, η ιταλική ομάδα “έχυσε” την καρδάρα με το γάλα, αφού ότι έχτιζε με συνέπεια στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το έχασε στο τέλος!

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μπασκόνια μπήκε πολύ πιο δυνατά από την Αρμάνι Μιλάνο και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με έξι πόντους (10-4). Ωστόσο, η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι αντέδρασε και με ένα 8-0 σερί πήρε τα ηνία του αγώνα με 12-10.

Η Αρμάνι ήταν καλύτερη από τους αντιπάλους της στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε στη λήξη με πέντε πόντους (21-16), για να μπει στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ίδια διάθεση να τρέξει και να πάρει μία σημαντική διαφορά.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι Ιταλοί ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +7 (27-20).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καθόλη τη διάρκεια του πρώτου μισού του αγώνα και με τον Μάικ Τζέιμς να παραδίδει μία συναρπαστική παράσταση, πετυχαίνοντας 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο +7 (49-42).

Στην επανάληψη η Αρμάνι παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο και δεν ήταν το ίδιο καλή, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Η Μπασκόνια μείωνε αργά, αλλά σταθερά τη διαφορά και πέρασε μπροστά στα 4 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (56-55).

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς διατήρησε το προβάδισμά της και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου προηγήθηκε με τρεις πόντους (62-59), με τον Βινσέντ Πουαριέ να κάνει… πάρτι στη ρακέτα της Αρμάνι.

Οι Ιταλοί ήταν πολύ κακοί στην τέταρτη περίοδο και σε σχεδόν 6 λεπτά σκόραρε μόλις δύο πόντους, με την Μπασκόνια να έχει πάρει προβάδισμα 7 πόντων (68-61). Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και μέσω της άμυνάς τους κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ.

Με 40 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα, οι Βάσκοι προηγούνταν με τέσσερις πόντους (76-72), αλλά η Αρμάνι Μιλάνο δεν παρέδωσε τόσο εύκολα τα όπλα της και με δύο εύστοχες βολές του Μάικ Τζέιμς μείωσε ακόμα και στους 2 (76-74).

Η απάντηση ήρθε από τον Μαρσελίνιο Χουέρτας, ο οποίος με δύο δικές του βολές έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων ξανά στην ομάδα του (78-74). Ο Μάικ Τζέιμς στην επόμενη φάση κέρδισε ένα αμφισβητούμενο φάουλ, σε σουτ τριών πόντων, αλλά δεν ευστόχησε και στις τρεις βολές.

Έτσι ο Χουέρτας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Αμερικανού γκαρντ, διέσχισε όλο το γήπεδο χωρίς να τον ανακόψει κάποιος παίκτης της Αρμάνι και έγραψε το τελικό 80-75.

Αυτή η νίκη έφερε την Μπασκόνια στην έβδομη θέση της Euroleague με ρεκόρ 9-10, αφήνοντας πίσω της την Μπάγερν Μονάχου (9-10). Η Αρμάνι Μιλάνο πλέον είναι ισόβαθμη με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, τη Ζαλγκίρις Κάουνας και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο 8-11.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-49, 62-59, 80-75