Ο συγκλονιστικότερος αγώνας της March Madness έγινε την Κυριακή στο Β’ γύρο του NCAA Tournament όπου το Ντιουκ του Ζάιον Γουίλιαμσον νίκησε με 77-76 το Σέντραλ Φλόριντα του Τάκο Φολ.

Το Ντιουκ του Μάικ Σιζέφσκι τη… γλίτωσε στο τέλος όταν το άσημο UCF έχασε δύο προσπάθειες για τη νίκη, κι ενώ λίγο νωρίτερα είχε βρεθεί στο +4.

Αλλά ήταν ο Ζάιον Γουίλιαμσον που με την επιβλητική του παρουσία και το ανεξάντλητο ταλέντο, συν τη δύναμη που του χάρισε η φύση, κράτησε τους Μπλου Ντέβιλς στο ματς, όσο το φόβητρο Τάκο Φολ (15 πόντοι, με 7 καρφώματα) ήταν στο παρκέ κι ο Όμπρεϊ Ντόκινς έκανε το ματς της ζωής του με 32 πόντους.

Δείτε τα highlights του Ζάιον Γουίλιαμσον από τον αγώνα!

Ο γιος του προπονητή του Σέντραλ Φλόριντα, Τζόνι Ντόκινς, που με τη σειρά του υπήρξε… παίκτης του Μάικ Σιζέφσκι στο Ντιουκ, ήταν ο παράγοντας Χ, που έφερε το Νο 9, UCF σε θέση ισχύος βάζοντας απίθανα σουτ.

Όμως πρώτα ο Ζάιον (32π.-11 ριμπάουντ) και μετά ο Μπάρετ, γιος του άλλοτε παίκτη της Δάφνης, Ρόουαν Μπάρετ, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Στα 10 δεύτερα για το τέλος ο Γουίλιαμσον έκανε το γκολ-φάουλ, που ήταν το 5ο προσωπικό του ύψους 2.31 Τάκο Φολ.

Ο Ζάιον έχασε τη βολή, όμως ο Μπάρετ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι έγραψε το 77-76.

Δείτε το στο replay του παρακάτω video

Ο πρώτος σκόρερ φέτος του Σέντραλ Φλόριντα, Μπι Τζέι Τέιλορ, έχασε το σουτ από τα 3 μέτρα, ο Ντόκινς πήγε για το φόλοου, αλλά η μπάλα δεν ήθελε να μπει!

Δείτε μέρος της μονομαχίας του Τάκο Φολ με τον Ζάιον Γουίλιαμσον:

Μετά από λίγο ο Ζάιον έκανε επίδειξη των προσόντων του!

Θυμηθείτε τη σύγκριση Ζάιον Γουίλιαμσον-Τάκο Φολ

Ο Ντελοριέ πάντως στην αρχή του αγώνα πρόλαβε κι έκοψε τον Τάκο Φολ!

Ένα ακόμα κάρφωμα και το ΝCAA αναρωτιέται με tweet:”Αυτό πώς το σταματάς”;

Δείτε τα highlights του Ντιουκ-Σέντραλ Φλόριντα στο κεντρικό video!

Νωρίτερα, για το Β’ γύρο του NCAA Tournament, η Νορθ Καρολάινα νίκησε εύκολα την Ουάσινγκτον με 81-59 και πέρασε στο Sweet 16, όπως και το Τενεσί, που νίκησε την Αϊόβα στην παράταση με 83-77 (κ.α. 71-71) αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 49-28!