Παναθηναϊκός

Πόσα πράγματα μπορεί να αλλάξει ο νέος προπονητής του Παναθηναϊκού, προφανώς ο Ρικ Πιτίνο, μετά από το νέο κατρακύλισμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, με την εντός έδρας ήττα του από την Αρμάνι Μιλάνο με 83-86 στο ΟΑΚΑ;

Την απάντηση λογικά θα τη μάθουμε σύντομα, καθώς είναι επείγουσα η “επέμβαση” στο ρόστερ του Παναθηναϊκού και τη διαχείρισή του μήπως προλάβει το τρένο της οκτάδας που άρχισε σιγά-σιγά να απομακρύνεται έπειτα από τα τελευταία αποτελέσματα στη Euroleague.

Διότι στο παρκέ ο Παναθηναϊκός έβγαλε και πάλι τα γνωστά ζητήματα που τον απασχολούν όλη τη χρονιά. Με έλλειμμα ψηλών που “φωνάζει” στην επίθεση και κυρίως στην άμυνα, με κακό έως ανύπαρκτο μακρινό σουτ, με κανέναν παίκτη να μην μπορεί να ξεκουράσει τον Καλάθη.

Σε αυτά πόνταρε κι η Αρμάνι που ερχόταν από πέντε σερί ήττες στη Euroleague αλλά… βρήκε και τα έκανε στο ΟΑΚΑ!

Ο Νικ Καλάθης μπήκε με πείσμα στον αγώνα και παρά το γεγονός ότι έχασε ένα… λέι απ κι ένα ακόμα σουτ από τα 3,5 μέτρα στην αρχή, πέτυχε εννέα πόντους στην πρώτη περίοδο και έδωσε το ρυθμό στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Με τη συνδρομή των Αντετοκούνμπο-Γκιστ οι “πράσινοι’ προηγήθηκαν με 23-21 στο δεκάλεπτο ζεσταίνοντας το κοινό τους.

Η άμυνα όμως στη β’ περίοδο, επέτρεψε πολλά καλάθια από τους ψηλούς κυρίως της Αρμάνι Μιλάνο μέσα από τη ρακέτα. Ο Γκουντάιτις έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους (23-33) με 12-0 σερί των Ιταλών που έβρισκαν μικρή αντίσταση κοντά στο καλάθι και παρά το γεγονός ότι ο Μάικ Τζέιμς έπρεπε να χάσει τα πρώτα έξι σουτ και να σκοράρει για μια και μοναδική φορά στο ημίχρονο με 2:54 για το 20άλεπτο!

Η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους (37-25) πριν ο Νικ Καλάθης επιστρέψει στο παρκέ πάρει ξανά τη μπαγκέτα και φτάσει στους 17 πόντους στο ημίχρονο σκοράροντας 8 από τους 17 της ομάδας του στη Β’ περίοδο. Ο Τόμας συνέβαλε στο σκοράρισμα, αλλά το αμυντικό πρόβλημα παρέμεινε. Οι ψηλοί του Παναθηναϊκού είχαν συνήθως λάθος θέσεις, αδυνατούσαν να μαρκάρουν κι έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 40-47.

Ο Νικ Καλάθης έδωσε 5 ασίστ στην τρίτη περίοδο (έναντι 3 στις δύο πρώτες) προσπάθησε να βάλει τους συμπαίκτες του στο παιχνίδι, αλλά τα φετινά προβλήματα του Παναθηναϊκού δεν θα μπορούσαν να μην εμφανιστούν και σε αυτόν τον αγώνα.

Μεγάλο ζήτημα με το ελάχιστο σκορ των ψηλών, σχεδόν μηδαμινό τρίποντο (1/4 στη Γ’ περίοδο) κι ενώ η Αρμάνι σούταρε κοντά στο 50% με 16 προσπάθειες!

Λογικό να μην μπορεί να μειωθεί η διαφορά, παρά το γεγονός ότι και ο κόσμος προσπάθησε να ωθήσει την ομάδα του.

Η Αρμάνι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +8, 64-56 και με σαφή εικόνα ότι στέκεται καλύτερα και κυρίως πιο ισορροπημένα στο παρκέ.

Το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι έχασε οριστικά τον Κιθ Λάνγκφορντ με τουλάχιστον τράβηγμα στον προσαγωγό. Μάλιστα ο Αμερικανός μετέβη αμέσως σε νοσοκομείο για μαγνητική, προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Η απουσία του όμως στέρησε από τον Παναθηναϊκό τον πρώτο του σκόρερ φέτος, και από τη στιγμή που η αμυντική αδυναμία παρέμενε, ήταν δύσκολο να γυρίσει το ματς. Ο παναθηναϊκός μείωσε σε 732-75 με την άνοδο του Γκιστ που πέτυχε 6 πόντους στην τελευταία περίοδο, ωστόσο αμέσως μετά έκανε ένα λάθος που σήμανε αυτομάτως καλάθι για τους Ιταλούς, Τόμας και Γκιστ έχασαν από ένα ζευγάρι βολών κι όταν ο Τζέιμς πέτυχε το πρώτο του τρίποντο έπειτα από 4 άστοχες προσπάθειες η διαφορά έφτασε πάλι στους οκτώ,. 82-74.

Η απέλπιδα προσπάθεια επέφερε στο φινάλε 9-0 σερί για τον Παναθηναϊκό που μείωσε στον πόντο, 83-84 με 6 δεύτερα. Ο Αντετοκούνμπο φάνηκε σαν να πρόλαβε να κάνει φάουλ στον Νέντοβιτς στο πρώτο δευτερόλεπτο της επαναφοράς, οι διαιτητές δεν το έδωσαν και ίσα που πρόλαβε πάλι ο ίδιος παίκτης του Παναθηναϊκού να κάνει φάουλ στον Σέρβο γκαρντ.

Απλά όμως, έμενε μόλις ένα δευτερόλεπτο για το τέλος. Ο Νέντοβιτς προσπάθησε να χάσει τη δεύτερη, αλλά την έβαλε κι αυτή, όπως την πρώτη κι ο Παναθηναϊκός είχε τάιμ άουτ με 1 δεύτερο για το φινάλε. Ουσιαστικά ο Γκιστ που πήρε την μπάλα στην επαναφορά δεν έκανε εντός χρόνου το σουτ, που ούτως ή άλλως ήταν απελπιστικά άστοχο.

Η Αρμάνι έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ σταματώντας το σερί πέντε ηττών της με κορυφαίο τον Γκουντάιτις και βύθισε τον Παναθηναϊκό όχι μόνο στον προβληματισμό του, αλλά και βαθμολογικά…

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Τόμας 11 91), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Λάσμε 6, Παππάς  13 (1),  Γκιστ 12, Βουγιούκας , Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 24 (9/17 διπ., 1/3 τριπ., 3/5 βολές, 2 ριμπ., 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 12 (1/8 διπ., 1/5 τριπ., 7/7 βολές, 8 ασίστ), Μίτσοβ 10 (2), Γκουντάιτις 20 (7/8 διπ., 6/7 βολές, 8 ριμπ., Μπέρτανς 3 (1), Νέντοβιτς 10 (2), Ταρζέφσκι 5, Κουζμίνσκας 9, Τσιντσιαρίνι, Μπερνς, Μπρουκς 2, Τζέρελς  15 (3).