Με όπλο την άμυνα και το ριμπάουντ η ΑΕΚ λύγισε τον Ήφαιστο Λήμνου με 74-68 το Σάββατο (18/01) στο ΟΑΚΑ, στην 11η συνεχόμενη νίκη της στην EKO Basket League και βρίσκεται σταθερά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Μολονότι άστοχη (22/62 σουτ) η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε το τρόπο να ανατρέψει την εικόνα των τριών δεκαλέπτων, όπου ο Ήφαιστος έμοιαζε να ελέγχει τον αγώνα, να ‘χει πιο σωστές επιλογές και κυρίως να είναι πιο εύστοχος!

Η σκληράδα στην άμυνα και το μεγαλύτερο βάθος επιλογών έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, που κράτησε τον Ήφαιστο στους 9 πόντους στη Γ’ περίοδο, όπου είχε 2/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα!

Κι έτσι το 42-35 του ημιχρόνου, υπέρ της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου, έγινε 53-51 για την ΑΕΚ, μετά από 30 λεπτά αγώνα!

Ήταν το σημείο όπου ο Κιθ Λάνγκφορντ (25π., τους 17 στο δεύτερο μισό) βρήκε καλά πατήματα και ρυθμό, πέτυχε 10 πόντους σε αυτήν την περίοδο και με άλλους επτά στην τελευταία συνέβαλε στη νίκη της ομάδας του.

allstarbasket.grΣταθερή ήταν κι η προσφορά του Λίνου Χρυσικόπουλου (14π.) ενώ ο παίκτης κλειδί ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος!

Ο Τολιόπουλος πέτυχε 8 πόντους από το επιμέρους 16-4 της ΑΕΚ, η οποία από το 50-51 του 28:30, έφτασε πρώτα στο 63-51 με 06:51 για τη λήξη και 66-55 στα 4:32.

Ήταν το σημείο όπου όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, όμως ο Ήφαιστος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Η ΑΕΚ έκανε στο τελευταίο δίλεπτο ότι ζήτησε ο προπονητής της να αποφύγουν οι παίκτες του σε ένα τάιμ άουτ στο 68-60! Επέτρεψαν γκολ φάουλ, δέχτηκαν ελεύθερο τρίποντο και ο Ήφαιστος μείωσε στο 70-68, δίχως τον Τζέρι Σμιθ (13π., όλοι στο πρώτο ημίχρονο) που είχε αποβληθεί!

allstarbasket.grΤελικά δύο ζευγάρια βολών στο τέλος (από Ματσιούλις και Λάνγκφορντ) και ισάριθμα άστοχα τρίποντα του Ήφαιστου, κράτησαν τελικό το 74-68 και τη νίκη της ΑΕΚ, με τα εύσημα, όμως, να πηγαίνουν και τον Ήφαιστο για την προσπάθειά του και τον χαρακτήρα που έδειξε.

Τζεράι Γκραντ, Μάριο Τσάλμερς και Κέντρικ Ρέι (0/8 σουτ) πρόσφεραν όλο κι όλο 1 πόντο στην ΑΕΚ, άποντος έμεινε στα 9:08 που έπαιξε και ο νέος ξένος της ομάδας της Λήμνου, Έλστον Τέρνερ.

Η ΑΕΚ πήρε συνολικά 49 ριμπάουντ, 15 εκ των οποίων ανανέωσαν επιθέσεις της, έναντι συνολικά 28 του Ήφαιστου που πήρε… ένα (1) επιθετικό!!!

Ο Γκίλμπερτ πέτυχε 17 πόντους για τον Ήφαιστο και 14 ο Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

Βαθιά ανάσα για Άρη με… παράσταση, 90-72 τη Λάρισα! (pics)

Άλλη κλάση πλέον ο ΠΑΟΚ 110-80 τον Ιωνικό Νίκαιας (pics)

“Κάστρο” το Ρέθυμνο, 69-63 προσπέρασε τον Ηρακλή! (pics)

Με οδηγό τον ΝτεΚόζι το Λαύριο, “βούλιαξε” τον Κολοσσό!

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Βαθμολογία