Περιστέρι-Ρέθυμνο

Το Περιστέρι ήταν καταιγιστικό στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο με στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” στη 12η αγωνιστική της Besthop Basket League, το απόγευμα του Σαββάτου (05/01).

Ήταν η δέκατη φετινή νίκη για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη η οποία στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία θα κλείσει τον πρώτο γύρο ως η τρίτη δύναμη του ελληνικού πρωταθλήματος, μπροστά από την ΑΕΚ, τον ΠΑΟΚ και τον Προμηθέα Πάτρας!

Η έβδομη φετινή νίκη στην έδρα του Περιστερίου, ήταν προϊόν της αποφασιστικότητας με την οποία αγωνίστηκαν οι παίκτες του Πεδουλάκη, οι οποίοι δεν υποτίμησαν τον αντίπαλό τους και ήθελαν να χτίσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά για να μην αγχωθούν ξανά, όπως στον προηγούμενο εντός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου.

Με 8/11 τρίποντα, στο πρώτο εικοσάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 50-23 (!) έχοντας 10 ασίστ και μόλις 3 λάθη έναντι 10 του Ρεθύμνου. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν πολύ κακή σε αυτό το διάστημα υπέπεσε σε 10 λάθη, είχε μόλις 2/13 τρίποντα και δεν μπορούσε να σταθεί ούτε καν αξιοπρεπώς.

Ο Μπεν Μπεντίλ πέτυχε 12 πόντους με 3/3 τρίποντα

Το Περιστέρι έριξε μεν ρυθμούς στο δεύτερο μισό του αγώνα, ωστόσο ήταν ευκαιρία να παίξουν παραπάνω ορισμένοι παίκτες. Όπως ο νεαρός Γιάννης Αγραβάνης ο οποίος αγωνίστηκε για 24 λεπτά και είχε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ μαζί με 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ίσως το πιο σημαντικό για το Περιστέρι ήταν ο ρυθμός που άρχισε να βρίσκει ο Ράιαν Χάροου. Έπειτα από τον τραυματισμό του, ο Αμερικανός έψαχνε τα πατήματά του και στον αγώνα με το Ρέθυμνο βρήκε την ευκαιρία. Αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, έδωσε 7 από τις 17 ασίστ των νικητών κι έδειξε ότι σιγά-σιγά επιστρέφει στα γνώριμα στάνταρ απόδοσής του.

Ο Στιβ Μπαρτ που είχε μόλις πέντε πόντους στα πρώτα 20 λεπτά πέτυχε 14 στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με τον Ελάιτζα Τζόνσον μάζεψαν κάπως την έκταση της ήττας του Ρεθύμνου.

Ωστόσο οι Κρητικοί πρέπει να βγάλουν κι άλους πρωταγωνιστές στο παιχνίδι τους, διότι με την εικόνα τους στον πρώτο γύρο εξακολουθούν να μοιάζουν ως ένα από τα πρώτα φαβορί για τον υποβιβασμό!

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (1), Χάροου 15 (2), Γκρέι 12 (2), Σίρκο 8 (1), Ντάνιελ 3 (1), Κάλαχαν 5  (1), Μουράτος 3 (1), Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης 8 (1), Μπέντιλ 12 (3/3 τριπ.), Καράμπελας.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Ντάνιελς 11, Μπρέισι Ντέιβις 1, Οικονομόπουλος 3 (1), Ραζής 8 (1), Χριστοδούλου, Γλυνιαδάκης 2, Συγκούνας, Μπαρτ 19 (3), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Τζόουνς 4, Τζόνσον 16 (2).