Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε το “διπλό” στην έδρα της Ντιζόν και μάζί την πρόκριση στα play in του Basketball Champions League, επικρατώντας με 74-69 με ένα τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο.

Παρότι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -16 κόντρα στην Ντιζόν μακριά από τη Θεσσαλονίκη, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-69 και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Εκεί θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη 2η ομάδα της κατάταξης από τον 8ο όμιλο, που θα είναι μια εκ των Ρίτας, Μπνέι Ερτζέλια, Περιστέρι.

Οι Τζέιλεν Χαντς (17π.) και Τζέιλεν Ράιλι (17π.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν στη νίκη του “Δικεφάλου”, ενώ ακολούθησε ο Γιανίκ Φράνκε με 16 πόντους.

Αντίστοιχα, από τους ηττημένους ο Γκάβιν Γουεάρ ξεχώρισε με 23 πόντους.

O αγώνας:

Η Ντιζόν πήρε από νωρίς κεφάλι με 7-0 και πρωταγωνιστή τον ΜακΝτάφι. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και κατάφερε να επιστρέψει με 10-7, ενώ λίγο αργότερα ο Φράνκε έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους “ασπρόμαυρους” με 12-13, ο Χαντς συνέχισε το επιθετικό ρεσιτάλ των φιλοξενούμενων με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-18.

Σίμον και Γουέαρ ήταν αρκετοί για το come back των γηπεδούχων, ενώ σα να μην έφτανε αυτό, ο Άρης Λυκογιάννης είδε τον Νέιτ Ρένφρο να τραυματίζεται στο πόδι στα μέσα της δεύτερης περιόδου και να αποχωρεί από το παρκέ. Ο Ράιλι προσπάθησε να ανακόψει την…αντεπίθεση των Γάλλων, ωστόσο το ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ στο -12 (40-28).

Καλύτερος στην επιστροφή ο “Δικέφαλος” με επιμέρους 18-14 κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφιες διαφορές στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 54-45.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε την ύστατη στιγμή. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη με ένα τρίτο δεκάλεπτο…φωτιά με 28-15 υπέρ του και επιθετική πολυφωνία έφτασε στη 2η νίκη του στο BCL με το τελικό 69-74 και κατόρθωσε να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-45, 69-74.