Κάποτε ήταν η εξαίρεση! Πλεόν τα break σε τελικούς play offs και ειδικά σε αγώνες μεταξύ των δύο “μεγάλων” είναι ο κανόνας του ελληνικού μπάσκετ αφού ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε με 71-66 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, έκανε το 1-1 κι απάντηση στην εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού από την Κυριακή!

Φαίνεται πως το βάρος των “πρέπει” και η πίεση της έδρας που προσμένει μια μεγάλη νίκη, γυρίζουν μπούμερανγκ στον εκάστοτε γηπεδούχο, αφού ότι έπαθε ο Παναθηναϊκός Superfoods την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, το βίωσε και ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης στο Φάληρο.

Έπειτα από το… κονσέρτο για πολυβόλα του πρώτου μέρους (25-27 δεκάλεπτο, 43-40 ημίχρονο) ξαφνικά η μπάλα… βάρυνε και κυρίως για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Έκανε έξι λεπτά να σκοράρει στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, έχασε και τα πρώτα εννέα σουτ που επιχείρησε και το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Βασίλης Σπανούλης (12π.) στο 25:54!

Όχι πως ο Παναθηναϊκός είχε προλάβει να χτίσει μεγάλη διαφορά, στο 43-47 είχε φτάσει, αλλά σιγά-σιγά άρχιζε να χτίζει αυτοπεποίθηση.

Αυτός που τελικά την επέβαλε ήταν ο Μάικ Τζέιμς (17π.). Στην τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, 50-49 με 2:14 για το 30′ με τρίποντο ο Παπαπέτρου (πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 13 πόντους), ο Τζέιμς πήρε το όπλο του και έστειλε την ομάδα του στο +8 (58-50) με εννέα συνεχόμενους πόντους.

Ο ηγέτης της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ, Νικ Καλάθης, άφησε στο ΟΑΚΑ… το φάντασμα της Κυριακής, ήταν ουσιαστικός, δημιουργικός (6 ασίστ), αλλά και παραγωγικός (18π.+8 ριμπάουντ) και υπέγραψε την μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της ομάδας του, όταν με δύο βολές έκανε το 65-52.

Η λύση ανάγκης που επιστράτευσε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος, για το φινάλε του αγώνα, δεν ήθελε και πολύ να του βγει! Με τον Μπόμπι Μπράουν για πρώτη φορά στην πολύ κοντή πεντάδα που είχε σέντερ τον Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός σταμάτησε τη δημιουργία των γκαρντ του Παναθηναϊκού και μείωνε σιγά-σιγά τη διαφορά. Πρώτα στους 6 (61-67) με έξι συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη κι αργότερα με 1/2 βολές του Μπράουν στο ένα καλάθι, 66-69 στα 46 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Δύο βολές από Σίγνκλετον (1/2) και Λοτζέσκι (1/2) σφράγισαν το τρίτο φετινό διπλό του Παναθηναϊκού μέσα στο ΣΕΦ, έπειτα από εκείνα σε κανονική περίοδο Stopiximan.gr BasketLeague και Euroleague!

Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν πολύ ουσιαστικός στο πρώτο μέρος επιτυγχάνοντας τους 12 από τους 13 πόντους του σε αυτό το διάστημα.

Ήταν η πέμπτη εκτός έδρας νίκη φιλοξενούμενου, στα έξι φετινά ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού, και έκτη στα επτά τελευταία, συμπεριλαμβανομένου του περυσινού, πέμπτου τελικού!