Ένα ευχαριστώ για τον προπονητή του Ρικ Πιτίνο, που τον αποθέωσε στα αποδυτήρια, κράτησε ο Γιώργος Παπαγιάννης, καταλυτικός στη νίκη της ομάδας του επί της Μπάγερν Μονάχου με 98-83.

Ο 22χρονος σέντερ του Παναθηναϊκού, που έκανε ειδικά στην τελευταία περίοδο, σπουδαία εμφάνιση, ειδικά στην άμυνα, δήλωσε έπειτα από τον αγώνα της Τετάρτης:

“Ο κόουτς μου λέει συνέχεια για την άμυνα και τις τάπες. Είχα δώσει μεγάλη έμφαση εκεί αλλά και στα ριμπάουντ και ήταν ένας σημαντικός παράγοντας του αγώνα. Χαλαρώσαμε και βάλανε κάποια ελεύθερα σουτ.

Ο Κόπονεν έμεινε ελεύθερος και πέτυχε κάποια σουτ. Στο τρίτο δεκάλεπτο παίξαμε καλύτερη άμυνα και χτυπήσαμε τις αδυναμίες τους.

Ήταν ομαδική δουλειά η εμφάνιση.

Ευχαριστώ τον κόουτς που με ανταγωνίζεται κάθε μέρα για να γίνομαι καλύτερος. Όλοι οι παίκτες στην ομάδα θέλουν να φτάσουν στο υψηλότερο επίπεδο. Σίγουρα σαν ομάδα μπορούμε να δείξουμε μεγαλύτερη βελτίωση.

Για τον επόμενο αγώνα με τη Ζαλγκίρις, η οποία νίκησε την τετάρτη τον φορμαρισμένο Ερυθρό Αστέρα, μέσα στο Βελιγράδι, ο Παπαγιάννης είπε:

“Η Ζαλγκίρις δεν αφήνει κανένα παιχνίδι να πάει χαμένο.

Ανεξάρτητα από το σκορ τα δίνει όλα.

Θα είναι πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, θέλουμε τον κόσμο μαζί μας για να μας βοηθήσει να πάρουμε μια ακόμα νίκη”.