ΟΣΕΚΑ

Στον τελικό του 20ού Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε το Ηράκλειο, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό επικράτησε του ΠΑΣΚΑ με 52-45.

Στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου της ΟΣΕΚΑ, στο Nick Galis Hall, στη Θεσσαλονίκη, το Ηράκλειο πήρε τη νίκη και στον τελικό της Κυριακής θα αντιμετωπίσει τον Άτλα!

Η κρητική ομάδα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του σκορ και κατάφερε να τα κρατήσει μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ 14-12 υπερ του Ηρακλείου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους (22-30).

Ο ΠΑΣΚΑ δεν τα παράτησε και στο δεύτερο μέρος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στους 2 πόντους (34-36). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 και αποκατέστησαν τη διαφορά των οχτώ πόντων (34-42). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και το Ηράκλειο πήρε τη νίκη με 52-45 και την μεγάλη πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άτλαντα.

Δεκάλεπτα: 12-14, 22-30, 34-42, 45-52

ΠΑ.Σ.Κ.Α (Σκλαβούνος):Σουλιώτης Στ., Σγαρδέλης 2, Τσούμας 11 (1), Ακουμνιανάκης, Παπαστάμος 4, Μακρής 18, Βαρδαξόγλου, Γκοτζαράι 10

Ηράκλειο (Χατζηδάκης): Χατζηδάκης 22, Σέβτσοβ 5, Σταματάκης 13, Χριστόφορος 1, Στυλιανάκης 11, Ψαράκης