Προμηθέας Πάτρας-Ολυμπιακός

Παρά τις απουσίες του Ολυμπιακός πέρασε από την Πάτρα με 80-77 επί του Προμηθέα, το απόγευμα της Κυριακής (13/01) και έκλεισε με ρεκόρ 12-1 τον Α’ γύρο της Betshop Basket League!

Χωρίς τους Μιλουτίνοβ-Πρίντεζη, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ βρήκε πολλές λύσεις, με τους Παπανικολάου, ΛεΝτέι και Μπόγρη να είναι βασικοί πρωταγωνιστές και τον Βασίλη Σπανούλη -σε μια ακόμα ιστορική του βραδιά-να καθοδηγεί σωστά την ομάδα του σε ένα κατ’αμεστο “Δ.Τόφαλος” κι απέναντι σε μια πολύ ισχυρή ομάδα και με βάθος όπως ο Προμηθέας!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά από την άλλη, στερήθηκε τον Νίκο Γκίκα, είχε άποντο τον Μέιερ, αλλά πάλεψε μέχρι τέλους κι ας βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στην τελευταία περίοδο!

Ο Προμηθέας Πάτρας προηγήθηκε έπειτα από 3:30 αγώνα με 13-4, από 13-0 σερί χάρη στο εκρητικό ξεκίνημα κυρίως του Ρίον Μπράουν. Ο Ολυμπιακός απάντησε με την είσοδο του Βασίλη Σπανούλη στο παρκέ και με τη συνδρομή των ΛεΝτέι-Παπανικολάου μείωσε στο 23-17 του δεκαλέπτου.

Με μεγάλο ροτέισιον ο Μάκης Γιατράς έδωσε πνοή στην ομάδα του στην αρχή της β’ περιόδου και οι ενθουσιώδεις γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι με 29-17 με 08:25 για το ημίχρονο.

Με τον Μπόγρης και τον Παπανικολάου, αλλά και τη συνδρομή του Γουίλιαμς Γκος, ο Ολυμπιακός απάντησε ξανά, αυτή τη φορά με δικό του 13-0 σερί για να προσπεράσει με 30-29 με 05:06 για το ημίχρονο.

Με κορυφαίο τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά έξι πόντων, 41-35, έχοντας πολύ καλή άμυνα στη δεύτερη περίοδο που κράτησε χαμηλά το σκοράρισμα των γηπεδούχων.

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές ο Ολυμπιακός έφυγε και με δέκα πόντους διαφοράς στην τρίτη περίοδο, 55-45, αλλά η έκρηξη του Οκτάβιους Έλις βοήθησε τους γηπεδούχους να φέρουν τη διαφορά στους τρεις πόντους, 52-55, με σερί πόντων του Αμερικανού σέντερ μέσα από τη ρακέτα.

Ό,τι δεν κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο (57-52 υπέρ του) ο Ολυμπιακός το κατάφερε στην τελευταία περίοδο. Παίζοντας πιο δυνατά στην άμυνα στο ζωγραφιστό, και με ηγέτη τον Σπανούλη, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε με 73-59 με 4:38 για τη λήξη. Ο Παπανικολάου με τον Μπόγρη συνέχιζαν απτόητοι την επιθετική τους δράση, τη στιγμή που ο Προμηθέας βρήκε λύσεις στο ίδιο διάστημα μόνο από τον Λεωνίδα Κασελάκη.

Τα λάθη των φιλοξενούμενων κι ειδικά του Γουίλιαμς Γκος προς το τέλος, στην πίεση των γηπεδούχων έκαναν τον αγώνα ξανά ντέρμπι στο τέλος. Με τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο από τον Κασελάκη που πέτυχε 14 από τους 25 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα, ο Προμηθέας επέστρεψε από το -14 στο -2, 75-77 με τρίποντο του Λίποβι στα 28 δεύτερα.

Με 3/4 βολές ο Ολυμπιακός έφτασε στο 80-75 στα εννέα δευτερόλεπτα πριν μειώσει ο Χολ στο 77-80 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Προμηθέας κέρδισε κατοχή στο τέλος, στα τρία δευτερόλεπτα όταν ο Παπανικολάου χρεώθηκε με λάθος, για πάτημα της baseline, αν και του ‘χει κάνει φάουλ ο Μέιερ!

Ο Λίποβι κι ο Χολ αστόχησαν σε δύο σουτ για την ισοφάριση -με το χρονόμετρο να μην κυλάει αμέσως μετά την επαναφορά στον Λίποβι- κι ο Ολυμπιακός έφυγε τελικά με τη νίκη από την Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (2 τριπ., 5 ασίστ, 4 ριμπ.), Μέιερ, Λίποβι 11 (3/11 τριπ., 5 ριμπ.), Έλις 17 (7 ριμπ.), Μπράουν 7 (1/6 τριπ.), Σαλούστρος, Κασελάκης 20 (6/9 διπ., 2/4 τριπ., 2/3 βολές, 5 ριμπ.), Τσαϊρέλης 10, Γερομιχαλός, Χολ 2, Σανδραμάνης, Παρκς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Μπλατ):  Βεζένκοφ 2 (7 ριμπ.), Μπόγρης 14 (7/11 διπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ), Παπανικολάου 17 (2/3 τριπ., 6 ριμπ.), Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς Γκος 8, Αγραβάνης, Σπανούλης 16 (3/6 τριπ., 6 ασίστ), Μάντζαρης, Τσουμάνης, Τουπάν 5 (1), Τίμα, ΛεΝτέι 18 (6/6 βολές, 6/10 διπ., 7 ριμπ.).