Ντόντσιτς

Οι Μάβερικς έκαναν μια ωραία… βόλτα στο Ντάλας, το Σάββατο (7/12), στον μεσημεριανό αγώνα (ώρα ΗΠΑ) με τη Νέα Ορλεάνη, την οποία ισοπέδωσαν με 130-84! Νέα ιστορική επίδοση από τον Λούκα Ντόντσιτς που… μιμήθηκε τον Τζόρνταν.

Ο Σλοβένος σούπερ σταρ ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ρικ Καρλάιλ με 26 πόντους (2/8 τριπ.), 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ήταν ευχάριστη έκπληξη στο ματς, καθώς σε 23 λεπτά είχε 15 πόντους (6/7 σουτ) και 16 ριμπάουντ!

Ακόμα μια ιστορική μέρα για τον Ντόντσιτς, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης μετά από τον σπουδαίο ”Air” και τη σεζόν 1988-89 που σημειώνει για 18 διαδοχικούς αγώνες από 20+ πόντους, 5+ ριμπάουντ και +5 ασίστ. Μόνο τρεις το έχουν καταφέρει και φυσικά, την… παρέα συμπληρώνει ο Όσκαρ Ρόμπερτσον (από 4 φορές).

Από την άλλη πλευρά, η Νέα Ορλεάνη ήταν σε τραγική μέρα, έχασε με 40-14 την τρίτη περίοδο και τελείωσε τον αγώνα με 3/32 τρίποντα! Ο Ρέντικ αρίθμησε 15 πόντους και ο Χόλιντεϊ με τον Ίνγκραμ από 14 σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Το Ντάλας έφτασε στο 16-6, ενώ η Νέα Ορλεάνη έπεσε στο 6-17.