Έπειτα από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, το Περιστέρι επικράτησε 92-88 της Ντιζόν στο “Α. Παπανδρέου” και ισοφάρισε τη σειρά για τα play-in του BCL.

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα επιστρέψει στη Γαλλία, όπου την επόμενη Τετάρτη (18/1, 21:00) θα παλέψει για το break της πρόκρισης στη φάση των “16” της διοργάνωσης.

Κορυφαίος των νικητών ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 19 πόντους και 8 ασίστ, ο Μάρκους Ντένμον είχε 16π.-7ασ., ο Μίρο Μπίλαν 16π.-8ρ.-4ασ., ο Δημήτρης Αγραβάνης 16π. και ο Λεωνίδας Κασελάκης 13π.-7ρ.

Στον αντίποδα, ο Ρομπίν Ντουκότ είχε 21 πόντους με 5/7 τρίποντα, ο Μαρκίς ΜακΝτάφι 20π.-8ρ., ο Γκρέγκορ Χρόβατ 18π.-8ρ.-7ασ., ο Γκάβιν Γουέαρ 12π.-8ρ και ο Ντέιβιντ Χόλστον 8π.-10ασ.

Νευρικές ήταν οι ομάδες στο ξεκίνημα, όπως μαρτυρά το γεγονός ότι για περίπου 2 λεπτά είχαν σκοράρει μόνο με βολές, σε ένα πολύ κακό α’ δεκάλεπτο για το Περιστέρι.

Οι παίκτες του Σπανούλη δεν έβαλαν πόντο στα τελευταία 03:40, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό, πέτυχαν 9-0 σερί και προηγήθηκαν 20-12.

Έπρεπε να κυλήσει 01:50 στη δεύτερη περίοδο για να ξεκολλήσει το Περιστέρι, το οποίο είχε μείνει στο -13 και κινδύνευε να χάσει από νωρίς το… τρένο της πρόκρισης.

Λίγο αργότερα, το 16-28 μετατράπηκε σε 28-28, ενώ στα 03:04 πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα έπειτα από αρκετή ώρα.

Μοιρασμένη ήταν η τρίτη περίοδος, αν και προς το τέλος της, το Περιστέρι έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (61-54) με τρίποντο του Κασελάκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 80-76 στα 34” και όλα έδειχναν ότι θα πάρουν τη νίκη, όμως, αυτό δεν συνέβη.

Ο ΜακΝτάφι ευστόχησε σε 3/3 βολές (80-79) στα 29”, ο Μωραΐτης είχε 1/2 βολές (81-79) στα 27”, ο ΜακΝτάφι δεν βρήκε στόχο αμέσως μετά, αλλά ο Γουέαρ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 81-81 στα 14”.

Ακόμα κι έτσι το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά χρεώθηκε με παράβαση 5 δευτερολέπτων. Ευτυχώς για την ελληνική ομάδα που ο Χρόβατ δεν ευστόχησε στην εκπνοή (η μπάλα… μπήκε και βγήκε). Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η ομάδα του Σπανούλη δεν βρέθηκε στιγμή πίσω στο σκορ. Με 1/2 βολές του Μπίλαν (89-88), η Ντιζόν είχε την ευκαιρία να προσπεράσει στα 17”, αλλά ο Χόλστον αστόχησε σε τρίποντο. Αμέσως μετά ο Φρανσίσκο πέτυχε 3/3 βολές και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81, 92-88 παρ.