Η ένσταση του Προμηθέα για την τελική κατάταξη στις θέσεις 6-7 ανάμεσα σε Λαύριο και Κύμη ανάγκασε τον ΕΣΑΚΕ να προβεί στην παρακάτω ανακοίνωση:

Το πλήρες πρόγραμμα της Α΄Φάσης των Play Offs της STOIXIMAN.GR Basket League θα ανακοινωθεί μετά την επικύρωση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου στην αυριανή (15/5) συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ“.

Σύμφωνα με τους Πατρινούς, η Κύμη θα πρέπει να είναι στην έκτη θέση λόγω της νίκης της στο κλειστό της Χαλκίδας με 94-81, ενώ το Λαύριο είχε νικήσει και αυτό με +13 (78-65) στην έδρα του. Έτσι λόγω των περισσότερων πόντων στη νίκη της (94) η ομάδα της Χαλκίδας θα ήταν στην έκτη θέση.

Αναλυτικά τι προβλέπεται στην προκήρυξη με τις ισοβαθμίες:

Σε περίπτωση που 2 ή περισσότερες ομάδες έχουν το ίδιο αριθμό νικών-ηττών, το/α παιχνίδι/α μεταξύ αυτών των 2 ή περισσοτέρων ομάδων θα καθορίζει/ουν την κατάταξη.

Εάν οι 2 ή περισσότερες ομάδες έχουν το ίδιο αριθμό νικών-ηττών από τα παιχνίδια μεταξύ τους, περαιτέρω κριτήρια θα πρέπει να εφαρμόζονται με την ακόλουθη σειρά:

1)Μεγαλύτερη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια
2) Μεγαλύτερο αριθμό πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια
3) Μεγαλύτερη διαφορά πόντων σε όλα τα παιχνίδια της ομάδας
4) Μεγαλύτερο αριθμό πόντων σε όλα τα παιχνίδια της ομάδας

Παρά το γεγονός αυτό, η ΚΕΔ/ΕΟΚ αποκάλυψε το πλήρες πρόγραμμα της πρώτης φάσης των playoffs, αφού ανακοίνωσε τους διαιτητές, αλλά και τους κομισάριους, περιμένοντας και την απόφαση του έκτακτου ΔΣ του ΕΣΑΚΕ, που θα λάβει χώρα αύριο στις 12 το μεσημέρι.

Στα ζευγάρια που έχουν πλεονέκτημα έδρας ο 2ος Ολυμπιακός και ο 3ος Προμηθέας, δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα ο αντίπαλός τους, έπειτα από το θέμα που έχει δημιουργηθεί με την επικύρωση της βαθμολογίας, με την ΕΟΚ να αναγράφει χαρακτηριστικά «Κύμη/Λαύριο».

Αναλυτικά το πρόγραμμα, οι διαιτητές και οι κομισάριοι της  Α΄Φάσης των Play Offs της STOIXIMAN.GR Basket League:

1ος αγώνας

Τετάρτη 16 Μαϊου

ΟΑΚΑ 17.00 Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρ. Φούφης-Λόρτος-Τζιοπάνος Ν. (Βιδάλης)
ΣΕΦ 19.00 Ολυμπιακός-Κύμη/Λαύριο Κορομηλάς-Αναστόπουλος Αντ.-Ζαχαρής (Ορφανός)
Δ.Τόφαλος 16.00 Προμηθέας Π.-Κύμη/Λαύριο Μάνος-Ανδρικόπουλος-Τζαφλέρης (Θεοδοσόπουλος)
ΠΑΟΚ 18.00 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ Πηλοϊδης-Μπήτης-Πουρσανίδης Κ. (Γκούμας)

2ος αγώνας

Σάββατο 19 Μαϊου

Βενετόκλειο 16.00 Κολοσσός Ρ.-Παναθηναϊκός Συμεωνίδης-Θεονάς-Πιτσίλκας (Ξάνθος)
ΚΓ Λαυρίου/Τ.Καμπούρης 18.00 Λαύριο/Κύμη-Ολυμπιακός Διαμαντής-Μαλαμάς-Κάρδαρης (Δεσάρτης)
Τ.Καμπούρης/ΚΓ Λαυρίου 20.00 Κύμη/Λαύριο-Προμηθέας Π. Αναστόπουλος Π.-Δεσλής-Παντελίδης (Παλάτος)
ΟΑΚΑ 16.00 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ Σχινάς-Σώμος-Παναγιώτου (Ντάβαρης)

3ος αγώνας (αν χρειαστεί)

Δευτέρα 21 Μαϊου

ΟΑΚΑ 17.00 Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρ. Ξενικάκης-Κατραχούρας-Παπαθανασίου (Μπεσκάκη)
ΣΕΦ 19.00 Ολυμπιακός-Κύμη/Λαύριο Παφίλης-Βαρδάλος-Κωνσταντινόπουλος (Τεφτίκης)
Δ. Τόφαλος 20.00 Προμηθέας Π.-Κύμη/Λαύριο Πουρσανίδης Γ.-Ψαριανός-Μαγκλογιάννης (Ρόζης)
ΠΑΟΚ 18.00 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ Καρακατσούνης-Τσαρούχα-Τσώνος (Σιμητόπουλος)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.