Έχουν περάσει 59 χρόνια από το 1959! Τότε, που σαν σήμερα 9 Αυγούστου, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο του Πρωτάθλημα Ελλάδας με νίκη επί του Άρη!

Ο ΠΑΟΚ θυμήθηκε την επέτειο και μέσα από το Instagram δημοσίευσε την φωτογραφία των Πρωταθλητών με το εξής κείμενο:

“Σαν σήμερα, το 1959. Κι έχουν περάσει ακριβώς 59 χρόνια από τότε! Από την ιστορικής σημασίας 9η Αυγούστου 1959, την ημέρα που ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας στο μπάσκετ.

Αυτός δεν ήταν απλά ο πρώτος τίτλος για την ομάδα μπάσκετ. Ήταν ο πρώτος τίτλος για ολόκληρο τον σύλλογο.

Χρειάστηκε να περάσουν 33 ολόκληρα χρόνια από την ίδρυση του σωματείου για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στην κατάκτηση ενός τίτλου και το πέτυχε στο μπάσκετ…

Σαν σήμερα, στις 9/8/1959 ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη στο ανοιχτό γήπεδο της ΧΑΝΘ με 66-58, πήρε την πρώτη θέση στη διαδικασία των αγώνων μπαράζ και κατέληξε δίκαια τον τίτλο”.

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

Στο πρωτάθλημα της περιόδου 1958-59, συμμετείχαν 7 ομάδες, ενώ ήταν το πρώτο στο οποίο ίσχυσε ο κανόνας για επιθέσεις των 30 δευτερολέπτων. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το πρωτάθλημα με νίκη 75-58 επί του Σπόρτιγκ, αλλά και επί του Άρη με 60-57, αλλά την 3η αγωνιστική ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 69-67.

Επέστρεψε στις νίκες την 4η αγωνιστική με το 64-61 επί του Εθνικού, είχε ρεπό την 5η αγωνιστική, νίκησε πολύ δύσκολα (53-52), τον Ολυμπιακό την 6η αγωνιστική κι έκλεισε το πρωτάθλημα με ήττα (57-60) από τον Ηρακλή.

Ο ΠΑΟΚ είχε 4 νίκες και 2 ήττες, όσες είχαν Άρης και Σπόρτιγκ και οι τρεις ομάδες έλυσαν τις διαφορές του για τον τίτλο σε αγώνες μπαράζ.

Την Παρασκευή 7 Αυγούστου 1959, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 59-56 τον Σπόρτιγκ, έχοντας προηγηθεί 30-27 από το ημίχρονο.

Με τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν οι: Θεοδωρίδης 19, Κόκκος 11, Αγγελίδης 8, Οικονόμου 8, Στάλιος 7, Πασχάλης 5, Κωνσταντινίδης 1, Κλάγκας, Δαπόντας, Στεργίου, ενώ ο Αλιμπραντής με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Σπόρτιγκ.

Το Σάββατο 8 Αυγούστου 1959, ο Άρης νίκησε 78-77 τον Σπόρτιγκ κι έτσι στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Άρη που έγινε την επόμενη ημέρας (Κυριακή 9 Αυγούστου 1959) κρίθηκε ουσιαστικά ο τίτλος. Διαιτητές και στα τρία παιχνίδια ήταν οι Γιουγκοσλάβοι Βούκοβιτς και Παστόρ.

Ο αγώνας ΠΑΟΚ – Αρης πραγματοποιήθηκε στις 9 Αυγούστου 1959. Στην αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ ήταν οι Θεοδωρίδης, Στάλιος, Κλάγκας, Οικονόμου και ο Πασχάλης, που πέτυχε και το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος», ωστόσο,βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 11 πόντους (10-21) στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε 35-32, διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος του μεγάλου αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Οικονόμου, που πέτυχε τους 19 από τους 25 πόντους του, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο συνθέσεις των δύο ομάδων…

ΠΑΟΚ: Οικονόμου 25, Θεοδωρίδης 18, Κλάγκας 6, Κωνσταντινίδης 5, Πασχάλης 5, Δαπόντες 3, Αγγελίδης 2, Στάλιος 2, Κόκκος, Στεργίου, Κυριακού, Αστεριάδης.

ΑΡΗΣ: Γούσιος 17, Φλώκας 14, Πετράκης 13, Μακρής 9, Σπηλιάκος 3, Διονυσόπουλος 2, Παπαδάκης, Πεταλίδης, Κωνσταντάρας.