Γκραν Κανάρια-Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε έφτασε στις 17 νίκες σε 19 αγώνες, επικρατώντας το βράδυ της Πέμπτης (17/01) της Γκραν Κανάρια εκτός έδρας με 82-64.

Η τουρκική ομάδα ένιωθε κοντά της τους Ισπανούς για τρεις περιόδους, όμως στην τελευταία, πάτησε το γκάζι και με δεδομένη τη διαφορά ποιότητας αλλά και το βάθος στον πάγκο της έφτασε σε ευρεία νίκη.

Ο Γιαν Βέσελι με τον Νίκολα Κάλινιτς ήταν οι βασικοί πυλώνες στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ειδικά έπειτα από την πρώτη περίοδο (19-24) η Φενέρμπαχτσε  άρχισε να ξεφεύγει, πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με 3:53 για το ημίχρονο (25-35) και έφτασε στο +14 (30-44) λίγο πριν τελειώσει το πρώτο εικοσάλεπτο (32-44).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου, μάλιστα η Φενέρμπαχτσε έφτασε στο +15, όμως με 14-7 στο τελευταίο τρίλεπτο, η Γκραν Κανάρια μείωσε στους πέντε, 51-56.

Ο Έρικ Γκριν έπαιξε τον περισσότερο χρόνο (20:45) από οποιοδήποτε άλλο φετινό ματς της Φενέρμπαχτσε στη Euroleague κι έκανε ατομικό ρεκόρ σεζόν με εννέα πόντους και μαζί με τον Ντίξον (10π.) έδιωξαν όσα σύννεφα είχαν μαζευτεί πάνω από τη Φενέρμπαχτσε στην τελευταία περίοδο.

Το 51-56 έγινε 56-71 με 5:18 για το τέλος κι η διαφορά έφτασε στους 20, 60-80 με :216.

Η Φενέρμπαχτσε έφυγε με άλλη μια νίκη από την Ισπανία, είναι πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα και την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 32-44, 51-56, 64-82