Ένα σωρό ρεκόρ έσπασε το βράδυ της Πέμπτης (14/11) ο Ιωάννης Παπαπέτρου με την εμφάνισή του απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, ωστόσο του ξέφυγε ένα, που ‘χει εδώ και 25,5 χρόνια ο Κώστας Παταβούκας!

Αυτό των περισσότερων λεπτών συμμετοχής σε έναν αγώνα του Παναθηναϊκού στην Ευρώπη!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 48:53 κόντρα στην Άλμπα στο ΟΑΚΑ, τα οποία σημειωτέον ήταν συνεχόμενα! Ο 25χρονος φόργουορντ του Παναθηναϊκού δεν άρχισε στην πεντάδα, αλλά πέρασε στο παρκέ 67 δευτερόλεπτα έπειτα από την έναρξη του αγώνα, στη θέση του Ντίνου Μήτογλου!

Από τότε, όμως, δεν βγήκε παρά μόνο όταν ολοκληρώθηκε και η δεύτερη παράταση σε μια αξιομνημόνευτη επίδοση που σπανίζει… παγκοσμίως!

Για 1 λεπτό και 7 δευτερόλεπτα λοιπόν, ο Παπαπέτρου δεν ισοφάρισε την απίθανη επίδοση του Κώστα Παταβούκα, ο οποίος άρχισε στην πεντάδα του Παναθηναϊκού στις 3 Φεβρουαρίου 1994 (ανήμερα των 28ων γενεθλίων του μάλιστα) και… δεν βγήκε ποτέ, παρά μόνον όταν ολοκληρώθηκε η δεύτερη παράταση εκείνου του αγώνα!

Ήταν σε αγώνα ομίλου του, τότε, Κυπέλλου Πρωταθλητριών και ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στην Ισπανία την μετέπειτα (την ίδια χρονιά) πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μπανταλόνα, του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Σε ένα, χαρακτηριστικό για την εποχή παιχνίδι, κυριάρχησαν οι άμυνες και το σκορ ήταν πολύ χαμηλό! Το ημίχρονο έληξε 34-34, η κανονική διάρκεια του αγώνα 59-59 και δεν αρκούσε ένα επιπλέον πεντάλεπτο για την ανάδειξη του νικητή, καθώς το σκορ ήταν 70-70. Στη δεύτερη παράταση, ο Παναθηναϊκός, του Κώστα Πολίτη, έκανε επιμέρους σκορ 16-11 και νίκησε τελικά με 86-81!

Ο Παταβούκας έπαιξε και στα 50 λεπτά του αγώνα, έχοντας απολογισμό 8 πόντους από 8/8 βολές, ενώ είχε 0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Ο αμέσως επόμενος σε χρόνο συμμετοχής, ήταν ο 37χρονος Νίκος Γκάλης με 48 λεπτά (33π.)!

Ο Αλεξάντερ Βολκόφ έπαιξε 46 πριν αποβληθεί με 5 φάουλ, ο Χρήστος Μυριούνης έπαιξε 43 λεπτά, ενώ 40 έπαιξε ο… Παπαγιάννης (της εποχής), ο Γιάννης!

Για την Μπανταλόνα ο Αμερικανός (με ισπανική υπηκοότητα) Μάικ Σμιθ είχε παίξει 46 λεπτά, ο Τζόρντι Βιγιακάμπα 45 και ο Κορνίλιους Τόμπσον 40, δίχως να πετύχει πόντο!

Στον αγώνα έπαιξαν:

ΜΠΑΝΤΑΛΟΝΑ: Πέρεθ 3, Ρ. Γιοφρέσα 8, Τ. Γιοφρέσα 9, Βιγιακάμπα 23, Τόμπσον, Γκαρθία 3, Μοράλες 5, Μαρτίνεθ 8, Σμιθ 22.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 3, Γκάλης 33, Παταβούκας 8, Οικονόμου 10, Βολκόφ 12, Βράνκοβιτς 6, Παπαγιάννης 1, Γεωργικόπουλος, Μυριούνης 13.