Η Εφές έχει πάρει φόρα και δεν σταματά πουθενά! Το βράδυ της Τρίτης (16/03) πέρασε και από το Τελ Αβίβ με 90-66 επί της Μακάμπι στον εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής της Euroleague κι είναι πλέον δεύτερη, με την Αρμάνι, με 19-10!

Ήταν η 11η νίκη της Εφές στους 12 τελευταίους αγώνες της, ενώ στους έξι τελευταίους κερδίζει τους αντιπάλους της με μέσο όρο 25,3 πόντων!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν γιόρτασε τη 200ή παρουσία του σε πάγκο ομάδων, σε αγώνα της διοργάνωσης, αφού η τουρκική ομάδα ήταν κυρίαρχη και δεν άφησε περιθώριο στους Ισραηλινούς.

Μετά από 15 λεπτά αγώνα είχε ήδη φτάσει στο +16 36-20 με τον Πλάις να πετυχαίνει οκτώ πόντους και τον Τζέιμς Άντερσον 6 με δύο τρίποντα στο 14-1 επιμέρους σκορ.

Οι πιο αργοί ψηλοί της Μακάμπι έπεσαν θύμα των pick n roll της ομάδας του Εργκίν Αταμάν η οποία κράτησε το +16 μέχρι το ημίχρονο, 47-31.

Όταν ο Σέιν Λάρκιν αποφάσισε να είναι πιο ενεργός η διαφορά προσπέρασε και τους 20 φτάνοντας στο 65-42 με 2:15 για τα 30:00, την ώρα που και οι Μίτσιτς-Σίμον συνέχιζαν κεφάτοι!

Για μια ακόμα φορά, η καλή κυκλοφορία της μπάλας, οι καλές αποστάσεις, οι σωστές αποφάσεις επέφεραν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας για την Εφές που είχε 14/25 τρίποντα

Η Μακάμπι ήταν απελπιστικά άστοχη από τα 6,75μ., (1/8 δεκάλεπτο, 2/13 ημίχρονο, 4/21 στα 30′) και δίχως να μπορεί να ανταποκριθεί αμυντικά αποδέχτηκε τη 17η φετινή της ήττα σε 28 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-47, 47-71, 66-90

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EUROLEAGUE

EuroLeague: Οι «μάχες» των «αιωνίων» και τα ντέρμπι κορυφής στα κανάλια Novasports!