Χρυσικόπουλος

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του σημείωσε ο ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, καθώς έφυγε με το τεράστιο “διπλό” από τα Κανάρια νησιά, με 66-65, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να “φορτώνει” το καλάθι των Ισπανών!

Από την αρχή του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και μπόρεσε να προηγηθεί ακόμα και με 10 (9-19), πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έδειξε από νωρίς ότι είναι σε εξαιρετικό βράδυ, καθώς σημείωσε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο με 3/4 τρίποντα.

Η συνέχεια δεν ήταν η ιδανική για τον “δικέφαλο του βορρά” καθώς έχασε το σημαντικό προβάδισμα που είχε, με την Τενερίφη να παίρνει τα ηνία του αγώνα με 33-32 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν έδειξε να τα παρατάει και συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ με την Τενερίφη να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από την γραμμή των 6.75 μ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν αισθητά βελτιωμένος και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Αφού πρώτα η Τενερίφη προηγήθηκε με 41-38, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο με σερί 10-1 και το σκορ στο 48-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν “ροντέο”, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ και το ένα τρίποντο να διαδέχεται το άλλο.

Με κύριο πρωταγωνιστή τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να κλέψει τη νίκη, με τον Έλληνα φόργουορντ να πετυχαίνει το νικητήριο λέι απ για το 66-65.

Πολυτιμότερος παίκτης για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους με 6/7 τρίποντα. Πολύ θετική ήταν και η παρουσία του Γιανίκ Μορέιρα, με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Σεμπάστιαν Σάιθ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ήταν και ο Θάντους ΜακΦάντεν με 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Μπέιραν 9 (3), Ζιλέ 3 (1), Άιβερσον 5, Μιγκέλ 1, Στάιγκερ 6 (2), Μπασάς 3 (1), Μπρουσίνο 10 (2), Αμπρομάιτις 3 (1), ΜακΦάντεν 10 (2), Νιάνγκ, Σάιθ 15, Στούρουπ

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 3 (1), Χρυσικόπουλος 24 (6), Γκος 5 (1), Μορέιρα 12, Τέπιτς 2, Γκάρετ 4, Χάτσερ 5 (1), Κόνιαρης 8 (2), Τζόουνς, Πόουπ, Σχίζας, Ζάρας 3