Περιστέρι

Το αήττητο σερί του στη Betshop Basket League σε 7-0 διεύρυνε το απόγευμα του Σαββάτου (24/11) το Περιστέρι Bίκος Cola που επικράτησε του Λαυρίου Aegean Cargo με 87-78 σε ένα χορταστικό παιχνίδι!

Οι νεοφώτιστοι δεν έπεσαν στην παγίδα που τους έστησε το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο, κατόρθωσαν να διαχειριστούν το άγχος τους στο δεύτερο μισό του αγώνα, όταν επέβαλλαν πλήρως τον δικό τους ρυθμό και μέσα από την άμυνα αλλά και τις ορθές επιλογές στην επίθεση έφτασαν στην 7η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη Betshop Basket League.

Το Λαύριο Aegean Cargo έκανε ένα ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε με 29-23 με 14/17 δίποντα, 1/1 βολή και … κανένα τρίποντο! Η εντολή του Χρήστου Σερέλη από την αρχή του αγώνα, ήταν προφανής: Τρέξτε-τρέξτε-τρέξτε!

Κι έτσι ο Λαμπ, ο Τζόουνς, ο Νίξον… έτρεχαν σε κάθε επίθεση ώστε να προλάβουν απροετοίμαστη την άμυνα του Περιστερίου, “τρυπούσαν” εύκολα την ρακέτα κι έφταναν στα λέι απς. Άλλωστε τα 14 καλάθια του Λαυρίου ήλθαν από μόλις 3 ασίστ, ενδεικτικό της τακτικής που ακολούθησε.

Περιστέρι

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξε σιγά-σιγά να προσαρμόζεται, να έχει πιο γρήγορες επιστροφές και καλύτερες αντιδράσεις ειδικά στην άμυνα. Έτσι έριξε τα ποσοστά του Λαυρίου στα 6/16 σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο (1/5 τα τρίποντα) και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο, με 40-43.

Όταν δε περιόρισε το επιθετικό ριμπάουντ του Λαυρίου κι έβγαλε καλές συνεργασίες στην επίθεση, έδειξε την ανωτερότητά  της. Προσπέρασε δε 52-51 με 5:40 για την τρίτη περίοδο και πάτησε το γκάζι για να φτάσει στο 59-51 με 4:02 για το 30′, με τον Σίρκο να φτάνει στα 3 τρίποντα!

Περιστέρι

Από τότε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα. Μείωσε μεν το Λαύριο, ξανά στο 61-59 του δεκαλέπτου, χάρη στη δράση του Μιλόσεβιτς και του Κακλαμανάκη, ωστόσο η δράση των Αμερικανών περιφερειακών του είχε περιοριστεί!

Αντιθέτως ο Χάροου με τον Γκρέι κρατούσαν κάτι κάλό για την τελευταία περίοδο του Περιστερίου, συν τους δύο ψηλούς του, Ντάνιελ και Μπεντίλ. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 75-67 με 4:23 για τη λήξη, έφτασε σε διψήφια διαφορά με 2:32, στο 79-69 και νίκησε τελικά δίχως να πιεστεί με 87-78 σε ένα χορταστικό ματς!

Περιστέρι

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης, Μουράτος 2, Αγραβάνης 3 (1), Φιλιππάκος, Ντάνιελ 12 (4/5 διπ., 4/4 βολές), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 11 (1), Κλαρκ 6, Σίρκο 9 (3), Γκρέι 15 (3), Μπεντίλ 10, Χάροου 15.

ΛΑΥΡΙΟ Aegean Cargo (Σερέλης – Παραλίκας): Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον 5 (1), Λούντζης 4, Μιλόσεβιτς 14 (7-3 ριμπ.), Κουζέλογλου 3, Τζόουνς 6, Νίξον 16 (1), Περράκης, Κακλαμανάκης 10, Ερμίδης, Οντιάσε, Λαμπ 20 (1).