Φενέρμπαχτσε-Εφές

Την μεγάλη διαφορά που έχει από τις προηγούμενες σεζόν πιστοποίησε η Εφές η οποία νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 89-83 στο Σινάν Ερντέμ Ντομ το βράδυ της Πέμπτης (25/10)!

Με ηγέτες τους Γάλλους Ροντρίγκ Μπομπουά και Αντριέν Μοερμάν η ομάδα του Εργκίν Αταμάν γύρισε από το εις βάρος της -14 του ημιχρόνου για να υποχρεώσει την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην πρώτη της φετινή ήττα!

Κι ήταν μόλις η δεύτερη νίκη στην ιστορία της Εφές επί της Φενέρμπαχτσε στη Euroleague (1-9 πριν από το αποψινό ματς) κι ήλθε με τόσο απροσδόκητο τρόπο ειδικά έπειτα από την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου!

Η Φενέρμπαχτσε ήταν κυρίαρχη στην αρχή του αγώνα, δημιουργώντας διψήφια διαφορά στο σκορ έπειτα από 6:12 στον αγώνα, όταν το σκορ ήταν 20-9 υπέρ της!

Βέβαια μόλις στο 5άλεπτο ο Ροντρίγκ Μπομπουά χρεώθηκε με το δεύτερό του φάουλ, ενώ είχε πετύχει 5 από τους 7 πόντους της ομάδας του, αλλά κι αυτό δεν αρκεί ως δικαιολογία στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Έκανε 5 λάθη στην πρώτη περίοδο, κέρδισε μόλις 3 ριμπάουντ την ώρα που η Φενέρμπαχτσε έπαιζε διαρκώς μέσα στη ρακέτα και έφτασε στο 26-12 στην α’ περίοδο.

Αν υπήρχε υποψία “ντέρμπι” στη συνέχεια, οφείλεται στην ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75μ., όπου είχαν 5/5 στη δεύτερη περίοδο και η διαφορά διατηρήθηκε στους 14 στο ημίχρονο, 38-52 με την Εφές να έχει 8/13 τρίποντα και… 7/12 δίποντα.

Ο Γιαν Βέσελι είχε πετύχει ήδη 12 πόντους από το πρώτο ημίχρονο για τη Φενέρ που είχε απολογισμό 18/23 δίποντα από 16 ασίστ στο πρώτο μέρος!

Ωστόσο η τρίτη περίοδος ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Με πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού, αρκετά λάθη και την Εφές να συνεχίσει να είναι εύστοχη, η διαφορά ροκανίστηκε στην αρχή με πρωταγωνιστές τους Μίτσιτς-Πλάις, η Εφές έφερε τα πάνω κάτω.

Προηγήθηκε για πρώτη φορά 64-62 με καλάθι του Ντάνστον που έκανε πολλή κι αθόρυβη δουλειά κι έκλεισε την τρίτη περίοδο με 66-65 υπέρ της.  Σε αυτό το διάστημα η Φενέρμπαχτσε σούταρε τραγικά (4/8 διπ., 1/7 τριπ.) σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν 11/16 κι είχαν ήδη φτάσει στα 11/17 τρίποντα!

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά πήρε τη σκυτάλη πετυχαίνοντας 12 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο μισό και τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Αντριέν Μοερμάν που πέτυχε και τους 15 πόντους του στο ίδιο διάστημα!

Το τελικό 89-83 βρήκε νικητή το… βαφτιστήρι, Μπράιαν Ντάνστον επί του νονού του (από το καλοκαίρι) Κώστα Σλούκα και την Εφές να βρίσκεται στο 3-1 δείχνοντας ότι άφησε πίσω της τις χρονιές που είχε γίνει σάκος του μποξ στη Euroleague!

Η Φενέρ έπαθε “μπλακ άουτ”, η απουσία του άτυχου Τάιλερ Ένις ξαφνικά φάνηκε πολύ.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 38-52, 66-65, 89-83

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 7 (1), Μπομπουά 17 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ, Μόερμαν 15 (2 τριπ., 10 ριμπ.), Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 13, Μίτσιτς 13 (3/3 τριπ.), Άντερσον 6 (2/2 τριπ.), Ντάνστον 8 (3 μπλοκ), Σίμον 7 (1).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μέλι 14 (3), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 11 (5/5 διπ., 0/1 τριπ., 1/2 βολές, 8 ασίστ), Αρνά,  Γκούντουριτς 10, Βέσελι 24 (10/12 διπ., 0/1 τριπ., 4/5 βολές 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 36 αξιολόγηση), Γκιουλέρ, Ντίξον, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 3 (1), Λοβέρν 4.

Δείτε εδώ τα highlights της αναμέτρησης…