Τάιλερ Ντόρσεϊ

Η φουριόζα Μακάμπι Τελ Αβίβ (14-6) του Γιάννη Σφαιρόπουλου λύγισε με 69-63 και την Αρμάνι Μιλάνο (10-10) στην… καυτή MENORA MIVTACHIM ARENA!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +9 (16-25), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο στο τέλος του εικοσαλέπτου (31-32).

Με την ψυχολογία στα ύψη λόγο του comeback και με τον κόσμο να της δίνει… φτερά, η Μακάμπι πήρε τα ηνία του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (45-36), ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα.

“Γιάννης-Γιάννης”: Νέα αποθέωση για Σφαιρόπουλο!

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και έφτασαν σε μια ακόμα νίκη, μέσα σε αποθέωση για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και τους παίκτες του!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Οθέλο Χάντερ (14π., 14ρ.), Σκότι Γουίλμπεκιν (22π.) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (13π.), ενώ πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Κίφερ Σάικς με 11 πόντους.

Θυμίζουμε, ότι στον αγώνα του πρώτου γύρου η ομάδα του Έτορε Μεσίνα είχε νικήσει με 92-88, κάτι που σημαίνει ότι η Μακάμπι πήρε και τη διαφορά.

Οι Ισραηλινοί παλεύουν να παραμείνουν στην τετράδα και οι Ιταλοί στην οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63