Μιλς

Με κορυφαίο τον Πάτι Μιλς που πέτυχε 42 πόντους, η Αυστραλία επικράτησε με 107-93 της Σλοβενίας του κουρασμένου Λούκα Ντόντσιτς, στον μικρό τελικό και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας της, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Στον μικρό τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών, ο οποίος έλαβε χώρα αρκετές ώρες μετά τον μεγάλο τελικό (οι ΗΠΑ νίκησαν με 87-82 τη Γαλλία), η πρωτάρα σε Ολυμπιακούς Αγώνες, Σλοβενία, δεν κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο κατέληξε στην Αυστραλία, με τους Boomers να ανεβαίνουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους, στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων!

Οι Σλοβένοι, στην παρθενική τους παρουσία σε Ολυμπιακό Τουρνουά, τερμάτισαν στην τέταρτη θέση, όμως έδειξαν ότι μπορούσαν να πάρουν ένα μετάλλιο. Το σίγουρο είναι ότι το μέλλον τους ανήκει όσο έχουν τον Luka Magic στη σύνθεσή τους.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, η Αυστραλία πήρε διψήφια διαφορά πόντων στη δεύτερη περίοδο (45-35), για να λήξει το ημίχρονο με 53-45 υπέρ των Boomers.

Ο Ντόντσιτς έκανε βιαστικό σουτ από μεγάλη απόσταση με την Αυστραλία να φεύγει στον αιφνιδιασμό και με τον Θάιμπουλ να πετυχαίνει ένα τρομερό κάρφωμα:

Ο τρομερός Πάτι Μιλς εκτελούσε ακατάπαυστα και πέτυχε 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (6/7 βολές, 4/5 δίποντα, 4/13 τρίποντα), ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς (9π. με 2/8 σουτ και 4 λάθη στο πρώτο μέρος) έδειχνε κουρασμένος και εκνευρισμένος από την πολύ καλή άμυνα των Θάιμπουλ και Έξουμ.

Ο Ντόντσιτς δέχθηκε τεχνική ποινή με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και η Αυστραλία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο εκτελώντας βολή:

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αυστραλία συντήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (78-67 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο, οι Σλοβένοι αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 83-80 στο 34′, με τρίποντο του Πρέπελιτς και καλάθι του Ντόντσιτς. Όμως ο Μίλς ήταν ασταμάτητος και η Αυστραλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Κορυφαίος των νικητών και της αναμέτρησης ήταν ο Πάτι Μιλς με 42 πόντους (8/10 βολές, 11/16 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9 ασίστ). Ο Τζο Ινγκλς πέτυχε 16 πόντους, ο Τζοκ Λόντεϊλ πρόσθεσε 14, ο Ντάντε Έξουμ 12 και ο Ματίς Θάιμπουλ 11.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε 22 πόντους (5/6 βολές, 4/7 δίποντα, 3/13 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 8 λάθη. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς πέτυχε 18 πόντους, ο Μάικ Τόμπι 13 και ο Γιάκα Μπλάζιτς 12.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη τη Σλοβενία: 19-20, 45-53, 67-78, 93-107.

Η στατιστική του μικρού τελικού

Δείτε εδώ, με ένα κλικ, φωτογραφίες από τον μικρό τελικό:

Τόκιο 2020: Τέταρτο σερί χρυσό για τις ΗΠΑ, 87-82 τη Γαλλία στον τελικό (pics&vids)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα του Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών