Αφού νίκησε την Team USA στην πρεμιέρα, η Γαλλία συνέχισε με επίδειξη ισχύος απέναντι στη φιλόδοξη Τσεχία την οποία νίκησε με 97-77 την Τετάρτη.

Πλέον της απομένει ο αγώνας με το Ιράν όπου με την ενδεχόμενη νίκη θα φτάσει στο 3-0 και θα έχει τη δυνατότητα να μπει στο γκρουπ ισχυρών για την κλήρωση των προημιτελικών στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ.

Με ηγέτη πάλι τον Εβάν Φουρνιέ (21π.), οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό από τη β’ περίοδο, οπότε και πάτησαν το γκάζι!

Πλάι στον Φουρνιέ κι ο Νάντο Ντε Κολό (17π., 8  ασίστ), ενώ ο Βενσάν Πουαριέ (14 π.) έδινε λύσεις από τη ρακέτα, κι ο Ρούντι Γκομπέρ, διασφάλιζε την υπεροχή της στο ριμπάουντ (10).

allstarbasket.grΤο βασικότερο όμως, όμως, ήταν η άμυνα των Γάλλων. Αφού κράτησε τις ΗΠΑ στους 76 πόντους, ασφαλώς δεν θα είχε πρόβλημα να το πράξει και με τους Τσέχους.

Τους επέτρεψε μόνο 28 πόντους στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, ενώ είχε δεχτεί άλλους τόσους μόνο στην πρώτη, αφήνοντας τα μακρινά τους σουτ. Όταν άλλαξε την αντιμετώπισή της, άλλαξε τελείως η εικόνα του αγώνα.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους πριν οι δύο ομάδες μπουν στην τελευταία περίοδο κι η σχετική χαλάρωση στο φινάλε, απλά έδωσε την ευκαιρία στην Τσεχία να μη χάσει με πολλούς περισσότερους!

Ο Γιαν Βέσελι πέτυχε 19 πόντους για την Τσεχία, 18 είχε ο Όντρεϊ Μπάλβιν και 14 πόντους με 9 ασίστ ο Σατοράνσκι.

Οι Τσέχοι που έχουν νικήσει με 84-78 το Ιράν, παίζουν στην 3η αγωνιστική με τις ΗΠΑ, κι εφόσον ηττηθούν θα παίξει ρόλο η διαφορά πόντων που θα έχουν, για το εάν θα είναι μια από τις δύο τρίτες ομάδες των ομίλων που θα προκριθούν στους “8”.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 40-51, 56-77, 77-97.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα του Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών