Η Ισπανία νίκησε την Αργεντινή με 81-71 την Πέμπτη (29/7) για να εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση στους “8” των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πλέον η Αργεντινή θέλει τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική, απέναντι στην Ιαπωνία και με διαφορά, ώστε να ελπίζει μήπως προκριθεί με τις δύο καλύτερες ομάδες που θα καταλάβουν την τρίτη θέση στους ομίλους.

Το βάθος του πάγκου έκανε τη μεγάλη διαφορά με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να έχει περισσότερες ποιοτικές λύσεις από όσες εκείνη του Σέρχιο Ερνάντες, κι ειδικά μέσα στη ρακέτα.

Ο Νίκολα Λαπροβίτολα (27π. με 5/9 τρίποντα) κατά πρώτο λόγο και ο Φακούντο Καμπάτσο (10π.) κατά δεύτερο, κράτησαν ζωντανή την Αργεντινή για σχεδόν 30 λεπτά, αλλά δεν έφταναν.

Προσωρινά, η Αργεντινή μείωσε το 61-47 σε 61-53 στη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά στην τελευταία περίοδο, φάνηκε ότι δεν είχε τύχη για τη νίκη. Πόσο μάλλον, όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ κι ο Φακούντο Καμπάτσο.

Ο Γκάμπριελ Ντεκ δεν πρόσφερε τίποτα, μεταξύ των ποιοτικών Αργεντινών, την ώρα που ο Λουίς Σκόλα (13π.) πάλευε αλλά στα 41 του χρόνια δεν θα μπορούσε να έχει τον ηγετικό ρόλο άλλων εποχών.

www.allstarbasket.grΗ Ισπανία, από την άλλη, είχε τον Ρίκι Ρούμπιο (26π., με 5/6 τρίποντα) σε ρόλο καθοδηγητή αλλά και σκόρερ κι η άμυνά της, έπαιξε τον πιο σημαντικό ρόλο.

Ειδικά στη β’ περίοδο, όπου με την Αργεντινή να ‘χει ξεκινήσει καλύτερα και να προηγείται με τον Λαπροβίτολα (15π.) τη σταμάτησε, την κράτησε σε 9 πόντους σε 10 λεπτά και το 33-34 έγινε 40-34.

Η διαφορά έφτασε έως τους 16 πόντους, 72-56 με 5 λεπτά για το τέλος.

Ο Σέρχιο Γιουλ είχε 10 πόντους για τους Ισπανούς, από 9 πέτυχαν Πάου Γκασόλ και Βίκτορ Κλαβέρ, από 8 Ρούντι Φερνάντεθ και Γουίλι Ερνανγκόμεζ.

Την τελευταία αγωνιστική του ομίλου, η Ισπανία παίζει με αντίπαλο τη Σλοβενία, η οποία επίσης βρίσκεται στο 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 40-34, 61-53, 81-71

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα του Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών

Σλοβενία: Ένας μήνας όνειρο με έξι νίκες και μέσο όρο 29,5 πόντους διαφορά!

Τόκιο 2020: Νέα παράσταση από τη Σλοβενία 116-81 την Ιαπωνία (pics)